"Potvrdilo se tak to, co říkáme od samého počátku, tedy že byla porušena lidská práva," řekl zástupce sdružení Roma Vidnava Václav Zástěra, jenž s vystěhovanými rodinami pracuje.

Z rozpadajícího se pavlačového domu v centru Vsetína přestěhovala radnice romské neplatiče nájemného do kontejnerového domu do vsetínské části Poschla. Několik rodin vystěhovala dokonce mimo kraj - do polorozpadlých domů ve Staré Červené Vodě, Vidnavě a Vlčicích na Jesenicku a ve Dřevnovicích a Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

Podle Zástěry se Romové na Jesenicku o domy starají a zvelebují je. "Například dům ve Vidnavě je již k nepoznání. Lidé se snaží, ač žijí na sociálních dávkách," uvedl Zástěra. Přivítal závěr ombudsmana, že transportem byla porušena lidská práva a zhoršila se sociální situace Romů. "Ze zprávy ombudsmana mám velkou radost. Potvrdilo se to, co jsme říkali od začátku. Každý má právo žít na místě, které si sám vybere," doplnil Zástěra.

Například Karol Kandráč z Vidnavy se stále s postupem vsetínské radnice nehodlá smířit. "Byla to deportace, na tom trvám. Vsetín už naše problémy odmítá řešit, protože nás odepsali. Jsme totiž trvale přihlášeni ve Vidnavě. Z původních 12 členů rodiny jsme tu zbyli čtyři, ostatní odešli. Nezvykla si ani manželka, hrozí mi rozvodem," uvedl Kandráč. Na domě, za nějž musí zaplatit 425.000 korun, udělal novou omítku a chystá se na opravu kanalizace a elektroinstalace. "Závěr ombudsmana vítám, ale doufám, že z toho budou vyvozeny i nějaké důsledky," uvedl Kandráč. Problémy má i rodina v Čechách pod Kosířem. Splácejí totiž dům, který stále není jejich. Podle posudku odborníka je navíc dům neobyvatelný. Případ zřejmě skončí u soudu.

S Motejlových verdiktem je spokojen také romský aktivista Jan Rác, který je předsedou Sdružení dětí a mládeže Romů ČR. Prý byl jedním z těch, kdo ombudsmana upozornil i na to, že byty ve vsetínské části Poschla plesniví a nevyhovují hygienickým podmínkám. Ombudsmana o problémech informoval prostřednictvím studie, kterou si nechal vypracovat. "Jsem rád, že nám nakonec dal pan ombudsman za pravdu," řekl dnes ČTK Rác.

V době stěhování byl vsetínským starostou nynější vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Vsetínská radnice je přesvědčena o tom, že v kauze postupovala správně. Čunek ČTK řekl, že zvolené řešení sice nebylo ideální, ale trvá na tom, že město podalo neplatičům pomocnou ruku.

Čunek i vedení vsetínské radnice si za vystěhování Romů vysloužili ostrou kritiku. Romská sdružení podala na šéfa lidovců trestní oznámení. S jeho postupem nesouhlasí ani většina organizací zabývajících se ochranou lidských práv a mnozí politici.