Tam, kde si lékaři nemohou detailně zobrazit části těla s pomocí rentgenu, ultrazvuku nebo počítačové tomografie, nastupuje magnetická rezonance. Skenovací technika jim nejčastěji pomáhá zobrazit vnitřní orgány lidského těla. V současné době jde o jednu z nejúčinnějších diagnostických metod, byť je poměrně nákladná.

Najde nádor i mrtvici

„Dnes se používá k diagnostice různých onemocnění. Od neurologických přes ortopedická, kardiologická po onkologická. Často se používá k vyšetření mozku a míchy. Například pomáhá při diagnostice mozkových nádorů, mrtvice, roztroušené sklerózy, epilepsie a dalších neurologických onemocnění,“ vysvětlila lékařka pracoviště magnetické rezonance Nemocnice Šumperk Irena Müllerová.

Nový KTG centrální monitorovací systém přinesl rodičkám v šumperské nemocnici větší bezpečí.
V Šumperku mohou ženy rodit na gauči, ocení ho i tatínci

Vyšetření na magnetické rezonanci je poměrně zdlouhavé. Kvůli vysokému hluku, který připomíná údery kladivem, za nímž stojí překlápění magnetických polí během vyšetření, je také velmi nepříjemné. V Nemocnici Šumperk je nyní magnetická rezonance nově vybavena technologií, která s pomocí umělé inteligence dobu vyšetření významně zkracuje.

Umělá inteligence obraz dopočítá

„Jedná se o technologii rekonstrukce obrazu poháněnou umělou inteligencí, která z hrubých dat generuje obrazy s vysokým rozlišením. Obraz se nasbírá rychleji a umělá inteligence ho umí následně díky rekonstrukčnímu algoritmu dopočítat. Program navíc dokáže velmi inteligentně odstranit šum z obrazů, což vede ke zvýšenému anatomickému a prostorovému rozlišení. V konečném důsledku tak umožňuje nejen rychlejší vyšetření pacienta, ale i výsledné obrázky jsou kvalitnější,“ popsala Irena Müllerová.

Díky technologické novince tak pacienti stráví v magnetické rezonanci méně času.

Ocení to zejména klaustrofobici, pro které může být nehybné ležení v hlasitém tunelu hodně nepříjemným zážitkem.

Nová lůžka jsou elektricky polohovatelná a mají v sobě zabudované i speciální váhy. Unesou i třísetkilového pacienta.
Lůžka na novém oddělení šumperské nemocnice unesou i třísetkilové pacienty

„Navíc když se doba skenování výrazně zkrátí, snižují se tím také šance na pohyb pacienta během vyšetření. Tím se snižuje i riziko následných opakovaných skenů. Zároveň nám tato metoda umožňuje efektivněji tvořit takzvané 3D sekvence, které jsou v dnešní době pro hodnocení snímku magnetickou rezonancí téměř nutností,“ jmenovala další výhody technologické inovace Irena Müllerová.

Čekání na vyšetření se zkrátí

O nasazení umělé inteligence v medicíně se ve světě intenzivně hovoří už několik let. Podle řady odborníků by v budoucnu právě umělá inteligence mohla zkrátit vyšetření na magnetické rezonanci tak zásadně, že by díky tomu mohlo dojít k značnému navýšení kapacity zdravotnického přístroje, který by tak za stejný čas mohl vyšetřit mnohem více nemocných.

V šumperské nemocnici vyšetří ročně na pracovišti magnetické rezonance zhruba pět tisíc lidí, kteří na vyšetření čekají průměrně asi dva měsíce. I tahle doba by se ale mohla v budoucnu právě díky využití umělé inteligence zkrátit.

Lékaři Nemocnice Šumperk úspěšně testují umělou inteligenci pro čtení rentgenových snímků. Na fotografii primář RDG oddělení Jiří Gerold.
V Nemocnici Šumperk testují umělou inteligenci. Čte rentgenové snímky

Umělá inteligence pomáhá mimo jiné lékařům šumperské nemocnice také s vyhodnocováním rentgenových snímků. Nemocnice jako jedno z prvních zdravotnických zařízení v Česku spojila síly s českou společností Carebot, jejíž asistenční software pomáhá hledat, za pomoci umělé inteligence, v rentgenových snímcích hrudníku různé nálezy.