Chlouby svých zahrádek i nejnovější odrůdy tam lidem předvedli desítky domácích i přespolních šlechtitelů. V záplavě druhů, typů a barev je početným návštěvníkům každoročně zprostředkovávají členky místní organizace Českého zahrádkářského svazu.

„Již 57 let výstavu nepřetržitě připravujeme. Vždy na jiné téma a v jiné choreografii. K nedávnému půlkulatému výročí jsme například měly stoly uspořádané do pětapadesátky,“ uvedla k tradici předsedkyně Jana Burdová.

Letos organizátoři květy aranžovali na téma: „Rapotín, vstupní brána Jeseníků“ a s připomínkou 50. výročí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Návštěvníkům je předložili ve stovkách druhů a barev, poprvé doplněné o dřevěné plastiky místního občana Luďka Krtičky. Podívat se přijeli návštěvníci z blízka i z dáli.

„Každý rok jezdíme, je to taková naše prázdninová tradice,“ svěřili se vystavovatelé z Prahy. „Jsem poprvé a doslova ohromena rozsáhlostí a rozkvetlou nádherou,“ zhodnotila návštěvnice Dana u vstupu.

A pochvalná slova na adresu pořadatelů zněla i od většiny příchozích. Květy mohli nejen obdivovat, ale také posoudit ve výsledcích dopolední soutěže nebo si je nakvetené či v cibulkách přímo zakoupit.

„Přes 300 váz jsme letos instalovali a k tomu několikero kytic a květinových vazeb,“ shrnula náročnost přípravy pořadatelka Burdová.

„Dostaly jsem je darem ještě za fungování rapotínských skláren, jejichž sto devadesáté výročí založení si na výstavě také připomínáme,“ dodala s tím, že na téma přírody a Jeseníků malovaly i děti z místní mateřské školy Skleněnka a hlavně kvůli dětem došlo letos ke spojení s místními chovateli, kteří venku také vystavují.

Vladimíra Bartoňová