Desítky panenek vyrobených z nejrůznějších materiálů od hlíny, přes látky, porcelán až po umělou hmotu, ze dřeva vyrobený kočárek pro panenky, koloběžka či autíčko lákající ke svezení. Stavebnice z kamene či dnešními třicátníky tolik oblíbené stavebnice Merkur zase přímo volají po tom, aby si k nim děti sedly a popustily uzdu fantazii.

Všechny vystavené hračky jsou naprosto odlišné od těch, na něž lákají reklamy a které nabízí hračkářství. I když dnes děti tráví spoustu času u počítačů a hrají si se stále dokonalejšími a technicky vybavenými hračkami, na javornické výstavě jim najednou nevadilo, že se věci samy nehýbají a nevydávají zvuky.

„Výstava se zatím setkala s velkým ohlasem. Děti si na vystavené hračky neustále sahaly, nejraději by se na dřevěné koloběžce projely. Klukům se hodně líbila stavebnice Merkur, takže doufám, že v nich výstava zanechala nějaké stopy,“ řekla ředitelka javornického kulturního střediska Hana Polášková.

Výstavě předcházel neobvyklý nápad. Muzeum vyzvalo obyvatele Jesenicka k zapůjčení hraček, se kterými si hráli už naši prarodiče. „Překvapilo mě, kolik lidí reagovalo a půjčilo své hračky. Základ a nejvíce exponátů nám ze své soukromé sbírky zapůjčili manželé Tomkovi ze Zruče nad Sázavou,“ prozradila Polášková.