„Úplně to vidím, hry a hračky, které jsem si pod stromečkem přála,“ okomentovala exponáty návštěvnice z Kroměříže. „Tohle závěsné chrastítko jsem vozila na kočárku své dcery. Dnes má pětatřicet let,“ přidala se další kosovská rodačka. Děti zase obhlížely panenky, autíčka nebo dobové stavebnice a hry. Všichni společně pak mohli zhodnotit kulaté symboly zimy, kterých se na rychtě sešlo okolo sto třiceti. Do předem vyhlášené soutěže o nejoriginálnějšího sněhuláka je poskytli nejen místní děti a dospělí, ale také školy a školky z okolí.

„Máme tu sněhuláky perníkové i papírové, ale také háčkové, paličkované nebo ze dřeva a umělé hmoty,“ shrnula zájem a nápaditost majitelka rychty Ludmila Steidlová. „Postupně zabraly všechny naše výstavní prostory,“ dodala s tím, že do soutěže jich postoupilo třicet. Porota nakonec udělila zvláštní cenu místnímu minisněhulákovi z čerstvě napadaného sněhu a jako vítěze určila obřího nástěnného sněhuláka od zábřežských dětí. Sněhové koule vytvořily nalepováním zmačkaného papíru.

„ Byl to okamžitý nápad členů kroužku Šikulky při školní družině,“ okomentovala sněhulákové vítězství Magda Schwarzová ze ZŠ Školská, která výhru přebírala. „Sněhulák je ve velikosti dospělého člověka a s dětmi jsme ho lepili celý týden,“ dodala Schwarzová. Ta pak později na scénu uvedla divadelníky ze souboru KIX ze zábřežského Domu dětí a mládeže, kteří pod jejím vedením odehráli Vánoční sen od Charlese Dickense. Jejich hrátky se stínohrou si v podvečer 1. prosince nenechala ujít většina ze sto třiceti přítomných návštěvníků.

Šumperští Draci. Ilustrační foto
Draci uspěli i v Táboře, Haloda má další čisté konto

Autorka: Vladimíra Bartoňová