Do školních lavic v Rohli usedlo i sedm prvňáčků. Všichni měli na vysvědčení samé jedničky. „Chtěla bych vám popřát předem, abyste i na konci školního roku měli stejné vysvědčení, jako máte teď. Věřím, že mě nezklamete a že budete mít znovu tak krásné známky," popřála jim ještě před rozdáním vysvědčení jejich třídní učitelka Eva Vachutková.

Prvňáčci dostali navíc i sportovní vysvědčení, na nichž Český olympijský výbor ocenil jejich výkony v Olympijském víceboji. „Ve druhém pololetí budeme znovu plnit úkoly Olympijského víceboje a vy budete vidět, jak se zlepšujete," řekla dětem učitelka tělocviku Bohuslava Gřundělová.

Škola v Rohli patří nejmenší devítiletky v celé České republice. Obec na ni ale velmi dbá. V létě nechala celou budovu zateplit, vyměnit okna, opravit střechu i kotelnu.

„Jsme malá škola, až za dva roky žáků trochu přibude. Ale obec se opravdu stará, školu drží a doplácí na ni. Díky tomu pořád existujeme. Zrovna minulý týden zastupitelé odhlasovali, že v tomto volebním období školu udrží a budou ji dotovat, takže se mi velmi ulevilo," řekla zástupkyně ředitelky školy Věra Všetičková.

Dojíždění by pro místní děti bylo velkou komplikací. Do Zábřehu trvá cesta autobusem přes půl hodiny. Do Úsova, Dubicka nebo Libiny je zase nutné po cestě přestupovat.

Z vysvědčení se radovali také prvňáčci ze šumperské Základní školy Sluneční. Opis úřední listiny drželi v rukou poprvé a od své učitelky dostali také malou sladkost.

„Máme dvě první třídy a v obou dopadlo vysvědčení velmi dobře. Většina dětí si vedla jen na samé jedničky," konstatoval ředitel Základní školy Sluneční Hynek Pálka.