Nechyběla aniv pátek 1. červnapři předávání maturitních vysvědčení v klášterním kostele. Pro „výplatu“ si šlo 115 studentů šesti různých oborů Střední odborné školy železniční, stavební a památkové péče v Šumperku. Byli mezi nimi i studenti oboru dřevěné konstrukce.

Všech osmnáct studentů, kteří maturovali v řádném termínu, uspělo, tři dokonce s vyznamenáním. Šest studentů bude maturovat až v září.

„Důvodem byly zejména velké absence. Ale jinak to byla skvělá třída, zdravé jádro drželo kolektiv pohromadě, budou mi chybět,“ řekl třídní učitel Michal Vojtek.

Samé jedničky si z maturity odnesla Kateřina Černá, která se při studiu věnovala modelingu. „Na školu jsem se dostala vlastně náhodou. Na té původní mi neumožnili absence dané častým cestováním, a tak jsem po měsíci přestoupila. Vůbec jsem nelitovala. Nejvíc mě bavil historický vývoj nábytku a největší zážitek bylo asi řezání na pile při praxi.O prsty jsem naštěstí nepřišla,“ žertovala maturantka.

Studenti nastoupili ke slavnosti v talárech, které vymysleli v roce 1995 první absolventi památkové péče podle vzoru seriálu Beverly Hills.