Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtěžek z předvánočního prodeje štol získal Dětský klíč

Šumperk – Více než 17 tisíc korun získala obecně prospěšná společnost Dětský klíč, která se věnuje dětem a dospělým postiženým autismem. Peníze pocházejí z výtěžku tradiční předvánoční prodejní akce v centru Šumperka, kde se prodávaly štoly, koblížky a svařené víno z produkce partnerského města Bad Hersfeld.

21.12.2010
SDÍLEJ:

Věra Nedomová přebírá výtěžek prodejní akce od starosty Zdeňka Brože, vzadu je sleduje místostarosta Petr SuchomelFoto: DENÍK/Hana Kubová

„O německé školy byl velký zájem, vyprodány byly hned první den dopoledne, příště prý z Bad Hersfeldu se štolami vypraví kamión,“ usmál se šumperský starosta Zdeněk Brož.

Výtěžek z prodeje vánočních specialit každoročně putuje některé šumperské neziskové organizaci, letos padla volba na Dětský klíč.

„Peníze použijeme na další vybavení takzvaného tréninkového bytu pro lidi postižené autismem, který jsme otevřeli letos na podzim v Jeremenkově ulici. Ale potřebujeme do něj ještě relaxační pomůcky,“ řekla ředitelka organizace Dětský klíč Věra Nedomová. Zmíněný byt je od doby svého otevření stále v permanenci, autističtí klienti ho využívají nejméně čtyřikrát týdně.

„Autismus je celoživotní postižení, které klade mimořádné nároky především na rodinu, která se o dítě či dospělého autistu stará. Krátkodobý pobyt v tréninkovém bytě pro autisty znamená přípravu nejen na samostatný život lidí s touto poruchou, ale také je může pozvolna navykat na odloučení od rodiny,“ vysvětlila Věra Nedomová.

Tréninkový byt se nijak neliší od standardního bydlení, autisté v něm tráví čas pod dohledem asistentky. Ta si zpravidla klienta vyzvedne odpoledne ze školy, pak se ním do večera věnuje volnočasovým aktivitám a rozvíjení různých dovedností. Stejně jako doma se v tréninkovém bytě večeří, provádí hygiena a spí. Byt využívají klienti z celého šumperského okresu.

Porucha austistického spektra je v České republice diagnostikována od roku 1992, dříve bývala posuzována jako mentální retardace. Autismus, který je jednou z nejzávažnějších poruch mentálního vývoje, se vyznačuje především obtížemi v komunikaci. Dítě zpravidla žije ve svém vlastním světě a nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Proto také nedokáže přiměřeně reagovat v běžných situacích, velmi obtížně snášejí jakékoliv změny a nejsou schopni se přizpůsobit kolektivu.

Péče o autisty vyžaduje výhradně individuální přístup, který zpravidla leží pouze na rodině. Běžná zařízení pro hendikepované osoby totiž autisty jako „problémové“ klienty odmítají.

V celém Olomouckém kraji je přibližně tisíc lidí s touto poruchou, jakékoliv pobytové zařízení se specializovanou péčí zde neexistuje.

Autor: Hana Kubová

21.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení