Centrum sociálních služeb má vzniknout na Beskydské ulici v Jeseníku. Projekt počítá se čtyřiceti lůžky pro seniory, kteří potřebují péči dvacet čtyři hodin denně. Část kapacity má vzniknout přeměnou současného chráněného bydlení v penzionu pro seniory, zbytek lůžek má být umístěn v nově vybudované přístavbě. Vznik takového zařízení podpořilo v petici přes sedm stovek lidí.

Záměr v loňském roce úspěšně prošel dotačním sítem, s čímž město původně příliš nepočítalo. I kdyby radnice příspěvek získala, musela by ve svém rozpočtu najít dvacet milionů korun, kterými by výstavbu domova dofinancovala. Další statisíce korun by muselo město každoročně vydat za provoz nového zařízení.

Zastupitelé měli před sebou těžké rozhodování. Kromě centra sociálních služeb totiž město plánuje další velkou investici – aquapark. Na vybudování obou ani na souběžný provoz těchto zařízení samospráva prostředky mít nebude. Navíc bude muset řešit situaci s Pentagonem, který vyžaduje opravu za desítky milionů korun.

Zastupitelka Renata Plevová upozornila, že jde o citlivé téma, ve kterém by se měli zastupitelé vyvarovat kupčení, zda je lepší ten či onen projekt.

„Postarat se o naše spoluobčany, kteří už nemohou být sami doma, je naše povinnost. Ale všichni cítíme, že v napjaté finanční atmosféře je to těžké. Tato zařízení existují ve Vrbně, Kobylé a ve Zlatých Horách. Myslím si, že jde o morální hledisko. Do Kobylé, Zlatých Hor i Vrbna je to strašně daleko a my odsouváme seniory z města," řekla Plevová.

„Pečovatelský dům potřebujeme. Kdy přesně přijde na řadu, to si každý musí srovnat se svým svědomím," dodala.

Někteří její kolegové jsou přesvědčeni, že peníze na výstavbu sehnat lze a na provoz je možné získat prostředky z jiných zdrojů než městské kasy. Jiní naopak tvrdí, že je tento projekt je v současnosti nad síly města. Usnesení, která by umožnila pokračování projektu centra sociálních služeb, nakonec podpořilo pouze deset zastupitelů.

Rozhodnutí městského parlamentu zklamalo Libuši Achilisovou. Před lety iniciovala petici za zřízení domova pro seniory se čtyřiadvacetihodinovou péčí. Získala pod ni přes sedm stovek podpisů. „Je to smutné. Pořád myslí na všechno jiné, ale pro staré lidi neudělají nic. Vždycky nás něčím uchlácholí, ale nakonec z toho nic není," reagovala na rozhodnutí zastupitelů.

Úsilí o zřízení domova ale Achilisová nevzdává. „Podpisy sbírám pořád. Ale nevím, jestli nám to vůbec pomůže. Pořád se můžeme snažit, pořád o tom můžeme mluvit a navrhovat to. Obyvatelé Jeseníku mohou pořád dávat podpisy. Budeme bojovat, ale jak to dopadne, je ve hvězdách," řekla Achilisová.

Starostka Marie Fomiczewová chce celou záležitost znovu otevřít na radě města. Ta by následně měla jednat o tom, zda ji zastupitelům předloží k posouzení znovu. Při hlasování minulý čtvrtek totiž dvě pětiny zastupitelů chyběly. I když z šestnácti přítomných většina záměr podpořila, na jeho schválení to nestačilo.

Starostku mrzí, že usnesení neprošlo. „Pokusím se o to na zastupitelstvu bojovat, byla to pro mě priorita," podotkla Fomiczewová.