Jabloně a třešně dřevorubci pokáceli během minulého týdne. Na celou věc upozornil Štěpán Jati.

„Všichni jsme byli překvapeni, zjistili jsme to až v den, kdy stromy padaly. Neprojednávalo se to ani na zastupitelstvu. Vadilo nám také, že se kácí na konci května. Třešně už dozrávaly, bylo to nanejvýš barbarské,“ řekl osmnáctiletý student jesenického gymnázia.

Razantní zásah souvisí s rekonstrukcí silnice. Podle mluvčí Olomouckého kraje Evy Knajblové bylo nutné stromy vykácet kvůli bezpečnosti.

„Tvořily pevnou překážku a z hlediska stávajících norem je nebylo možné zachovat. Jejich vzdálenost od komunikace neodpovídala možnosti je při stavebních pracích ochránit,“ sdělila.

Kácení bylo součástí projektu a odsouhlasil jej dopravní inspektorát policie i státní orgány ochrany přírody.

„Vzhledem k předpokladu nevratného a zásadního poškození kořenového systému dřevin, které by vedlo k výraznému snížení jejich bezpečnosti a zhoršení zdravotního stavu, bylo navrženo jejich kácení,“ dodala Eva Knajblová.

Zůstaly jen dva stromy

Lidé se snažili kácení zastavit, zůstaly ale jen dva stromy.

„Každý k nim má vlastní vztah. Při příjezdu do Supíkovic tvoří dominantu, k vesnici patří. Jeden sedmdesátiletý rodák si je šel naposledy vyfotit a rozplakal se při tom,“ poznamenal Štěpán Jati. Tyto dva solitéry nakonec zřejmě jako jediné přežijí.

O obnovení aleje kraj neuvažuje.

„Stromy by musely být z důvodu bezpečnosti zasazeny zhruba deset metrů od kraje silnice, což je vzhledem k vlastnickým poměrům pozemků nereálné,“ dodala Eva Knajblová.

V regionu se nejedná o první případ vykácené aleje. Před nedávnem podobný osud potkal stromořadí mezi Vápennou a Žulovou.