První neúspěšný návrh podal přípravný výbor v čele s Pavlem Trhalem loni v září. Zamítnutí referenda potvrdil pak i krajský soud. „Výsledek by mohl zavázat obec k protiprávnímu jednání, tedy k porušení platné smlouvy,“ znělo usnesení senátu. Výbor podal stížnost k Ústavnímu soudu, ten o ní ještě nerozhodl.
Teď výbor navrhl referendum znovu, protože se podle něj situace změnila. „Město ve snaze posvětit problematickou, dva roky starou smlouvu s Wanemi znovu zveřejnilo záměr prodat ty samé pozemky, o kterých předtím tvrdilo, že se na ně vztahuje závazná smlouva,“ zdůvodnil Trhal.
Ve středu večer nezakrýval, že rozhodnutí zastupitelstva ho nepřekvapilo. Zastupitelé hned na začátku jednání, během pěti minut, bez diskusí a těsnou většinou jedenácti hlasů nový návrh zamítli. „Opět podáme žalobu a doufáme, že tentokrát uspějeme,“ řekl Trhal.
Na referendum ale došlo během středečního jednání ještě jednou, ve chvíli, kdy se schylovalo k hlasování o prodeji dalších pozemků firmě Wanemi. Referendum navrhl Karel Crhonek (ČSSD) s tím, aby se konalo na začátku června zároveň s evropskými volbami. Neuspěl; pro jeho návrh se zvedlo jen sedm rukou včetně starosty Zdeňka Koláře (ODS).
Přípravný výbor získal loni v září asi čtyři tisíce podpisů lidí, kteří referendum podpořili. Aby lidové hlasování bylo platné, musí k němu přijít alespoň 35 procent voličů, tedy v případě Zábřeha asi 4060 občanů. Aby byl výsledek hlasování závazný, musí pro něj být nejméně 25 procent všech voličů ve městě, což je asi 2 900 Zábřežanů.