„Zastupitelé rozhodují proti vůli nemalé skupiny občanů. Zapomněli na svou zodpovědnost. Sešli jsme se zde především proto, abychom lidem vysvětlili vše, co nyní podnikáme. Řada z nich si totiž myslí, že jsme celou záležitost vzdali a je v podstatě rozhodnuto, ale není to pravda,“ řekl jeden z organizátorů Petr Volf, který se boji proto papírně angažuje v občanském sdružení Ráječek.

Na demonstraci nechyběla ni ostrá hesla na transparentech, z nichž nejúsměvnější hlásalo: PÁLÍME SI DOMA SAMI. To byla narážka na velkospalovnu, která má být součástí papírny.

Sdružení proti výstavbě továrny bojuje již přes rok, zábřežské zastupitele se snaží přimět k tomu, aby investorovi neprodalo pozemky potřebné k výstavbě. Pozemky jsou ovšem přitom součástí průmyslové zóny, která je na územním plánu.

Sdružení před několika týdny sehnalo kolem čtyř tisíc podpisů pro konání místního referenda. To by mělo odpovědět na otázku, zda město prodá firmě Wanemi pozemky. Jenže zastupitelstvo v říjnu konání referenda zamítlo, přípravný výbor se proto obrátil na soud. Ten o věci ještě nerozhodl.

Projevy na vcelku poklidné demonstraci jak z řad členů občanského sdružení Ráječek tak i některých zábřežských zastupitelů se od sebe nijak zásadně nelišily, uváděly především argumenty, proč by papírna v Zábřehu stát neměla.

Hlavním důvodem je především negativní dopad na životní prostředí v Zábřehu a okolí, obyvatelům v těsné blízkosti místa výstavby také vadí, že by přišli o poslední kousek zeleně.

„Od papírny bych bydlela asi jen padesát metrů. Obavy bych měla především z velkého hluku a zápachu,“ řekla další členka sdružení Jaroslava Volná.

Na demonstraci se ale nedostavili pouze protestující proti kontroverzní výstavbě. O svůj názor se přišel také podělit zábřežský občan Vilibald Žalio, který naopak stavbu papírny podporuje a její odpůrce tvrdě kritizuje.

„Někteří věří snad i tomu, že pokud zmaří projekt Wanemi, začne se náhle rodit na zadních dvorcích v Ráječku i více zdravých slepic,“ rýpnul si ironicky do demonstrujících. Vilibald Žalio nakonec na mikrofon nevystoupil.

„To by se vzhledem k jeho ostrým názorům asi strhla bitka. Ale jinak projevy nic zásadního nepřinesly a citovat ústavu bylo asi docela trapné,“ řekl mladík Jíří Ralský, který se na náměstí přišel podívat s přítelkyní.