Podpisové listiny přípravný výbor 9. září doručil městskému úřadu a v současnosti je zkoumají jeho pracovníci. „Běží patnáctidenní lhůta, v níž musí úřad zkontrolovat, zda jsou splněny všechny zákonné požadavky,“ informoval mluvčí radnice Milan Kratochvíl.

Pokud budou splněny všechny náležitosti, o materiálu bude jednat rada města a poté zastupitelstvo. Iniciátoři referenda doufají, že se jej podaří vypsat současně s termínem krajských a senátních voleb.

„Pokud bychom v tento termín nevěřili, nestavěli bychom na něm náš záměr. Snažíme se ušetřit městu náklady. Proto jsme velmi rychle sháněli podpisy. Sehnat tři tisíce podpisů během čtrnácti dní je podle mého mínění v České republice unikátní,“ řekl člen přípravného výboru Petr Wolf.

Firma Wanemi na skupinu odpůrců papírny podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy a poškozování cizích práv. Důvodem byly některé formulace v materiálech vyzývajících k referendu.

„Nejzávažnější podle našeho mínění je, že odpůrci působí pomocí lží na základní hodnotu lidí, kterou je zdraví. Nelze například bez jakéhokoli podkladu tvrdit, že se v Zábřehu zvedne počet respiračních chorob. Dalším rozměrem je, že rozdmychávají atmosféru, že se něco děje za politického tlaku a na objednávku z nejvyšších politických míst,“ řekl mluvčí společnosti Petr Vintrocha.

Firmě se nelíbí také způsob, jakým odpůrci záměru podpisy získávali. „Pokud by nesbírali podpisy v takové atmosféře, aktivně nezastavovali lidi například před obchody, pod výzvu by se tolik lidí nepodepsalo,“ míní Vintrocha.

„Jsme přesvědčeni že jen hájíme jedno z nezadatelných lidských práv, právo na ochranu životního prostředí,“ komentoval podání žaloby Wolf. „Chystáme se vystoupit na zastupitelstvu města. Budou zde přítomni i hosté, kteří vyvrátí lži, které o nás Wanemi šíří,“ doplnil.

V Zábřehu půjde už o třetí pokus o vypsání referenda v tomto volebním období. První z nich vzešel v souvislosti s prodejem městských bytů, druhý vyvolaly právě záměry firmy Wanemi. V tomto případě lidové hlasování zastupitelé neschválili rozdílem jediného hlasu.

Petr Krňávek