O týden dřív měli názor opačný, protože v návrhu viděli nedostatky. Proč teď postoj změnili?
„Celá věc se vyjasňuje za pochodu. Zjistili jsme, že radě posouzení formální správnosti návrhu nepřísluší. Ze zákona je to věc městského úřadu a ten návrh posoudil jako bez vad,“ řekl radní Zdeněk David (nez.).
Připomněl, že původní negativní přístup čtyř ze sedmi radních (je mezi nimi i David) vycházel z rozboru právní kanceláře Čalfa, Bartošík a partneři, která zastupuje firmu Wanemi.
Kancelář varovala, že referendum by bylo v rozporu se zákonem. Případné rozhodnutí občanů neprodat pozemky by totiž podle Čalfovy kanceláře nutilo město porušit občanský zákoník – nedodržet uzavřenou smlouvu, z čehož by pak vyplývaly sankce včetně náhrady škod.
„Názor na věc jsem nezměnil, ale uznal jsem, že radě opravdu nezbývá nic jiného, než postoupit věc zastupitelům,“ uvedl Zdeněk David.
Advokáti najatí odpůrci chystané stavby vykládají celou věc kolem referenda úplně opačně než Čalfova kancelář. Tvrdí, že referendum by mohlo město ze smlouvy vyvázat bez následků.
Přípravný výbor sebral pod návrh tři a půl tisíce podpisů. Zastupitelé před týdnem nakonec o vyhlášení referenda nehlasovali – právě kvůli procesním chybám. Nejbližší řádné zasedání mají v listopadu.
Zábřežští radní přijali 30. září ještě jedno rozhodnutí. Dali pokyn, aby radnice zadala právní posouzení dva roky staré smlouvy s Wanemi.
Reagovali tak na slova advokátky Jany Hamplové, která před týdnem označila smlouvu za neplatnou pro formální vady a vyzvala město, aby v té věci podalo určovací žalobu.
„Pokud by to město neudělalo, budeme město suplovat a žalobu podáme sami,“ uvedl Jaroslav Kabilka, mluvčí sdružení Zábřežští patrioti, které patří k odpůrcům papírny. Ti se v obavách ze zhoršení životního prostředí snaží záměr Wanemi překazit.