„Aby mohlo být referendum vyhlášeno, potřebujeme necelých dva a půl tisíce podpisů,“ řekl jeden z členů přípravného výboru Jiří Černý.

Záměrem skupiny odpůrců je vyvolat veřejnou diskuzi a umožnit Zábřežanům, aby se k prodeji mohli vyjádřit. Pod výzvu se podepsal například zástupce sdružení Za zdravý Ráječek Petr Wolf, někteří zábřežští lékaři nebo zastupitel a radní Jiří Černý (KSČM).

Referendum chtějí jeho iniciátoři spojit s termínem krajských a senátních voleb v polovině října letošního roku.

Zástupci firmy Wanemi hodnotí referendum jako zbytečné. „Považujeme to za prošlé téma. Mezi městem a naší firmou jsou podepsány závazné smlouvy a případný negativní výsledek referenda by mohl přinést problémy mezi námi a městem,“ sdělil mluvčí společnosti Petr Vintrocha.

Představitelé společnosti Wanemi se také pozastavují nad účastí radního Jiřího Černého v přípravném výboru. „Má právo se k tomu vyjádřit jako občan, ale jako radní by měl své kroky konzultovat s vedením města,“ uvedl Vintrocha.

„V této otázce jsem vždycky dbal na to, aby byla odlišena moje role jako zastupitele a jako občana města,“ reagoval Černý.

Podle jeho slov se proti záměru přestane stavět ve chvíli, kdy budou splněny všechny podmínky a uzavřena všechna povolovací řízení. „Do té doby budu mít jako občan města námitky,“ doplnil.

Některé pasáže v textu letáku vyzývajícímu k referendu poukazovaly na údajný politický vliv a tlaky na zastupitele ze strany firmy Wanemi. „Leták navozuje atmosféru, že zde dochází k nekalé spolupráci mezi městem a Wanemi. Budeme chtít, aby se od něj město distancovalo,“ řekl Vintrocha.

Rada města schválila ve středu 27. srpna po vystoupení zástupců firmy usnesení, že není iniciátorem výzvy ke konání referenda a od jejího textu se distancuje.

O referendu o záměru firmy Wanemi už rozhodovali zábřežští zastupitelé. V únoru nakonec jeho vypsání rozdílem jediného hlasu neschválili. Oproti předchozímu hlasování se proti záměru postavil zastupitel Lubomír Pek (KDU-ČSL), který jako důvod uvedl dopis právní kanceláře zastupující společnost Wanemi.

Kancelář v dopise varovala, že případné škody bude firma vymáhat i po zastupitelích, kteří by pro zmaření rok a půl staré smlouvy hlasovali.

Petr Krňávek