Termín referenda zastupitelstvo přesto na jednání ve středu nevyhlásilo. Takový je výsledek tříhodinové a velmi vypjaté názorové bitvy, do níž se zapojili i právníci firmy Wanemi a občanských sdružení, která proti jejímu záměru bojují.

„Čtyři radní na mimořádném pondělním zasedání rozhodli, že rada návrh referenda zastupitelstvu nepředloží, protože jsou v něm podle jejich názoru nedostatky. Například není podle nich jasně položena navrhovaná otázka. Nejsou v ní přesně označeny pozemky,“ informoval zastupitele radní Jiří Černý (KSČM).

Těmi čtyřmi radními jsou Zdeněk David, Pavel Zubík (oba nez.), Lubomír Sommer (KDU-ČSL) a Martin Paclík (ODS). Referendum je podle nich nepřípustné i proto, že by mohlo městu uložit, aby porušilo smlouvu uzavřenou před dvěma lety.

Ukázalo se ale, že radě posouzení návrhu referenda vůbec nepřísluší. Návrh posuzuje jen obecní úřad. Ten ho shledal v pořádku.

„Jakmile se ujistíme, že návrh je bezchybný znovu svolám radu a návrh projednáme,“ slíbil starosta Zdeněk Kolář (ODS). To už do půlnoci chyběly jen dvě hodiny, takže sál zcela zaplněný převážně přívrženci referenda čekal na tento výsledek sedm hodin. Na začátku jednání totiž o dva hlasy neprošel návrh, aby bylo téma přesunuto na začátek.

„Jejich cílem je odradit nás, abychom odešli, ale to se pletou. Vydržíme!“ ozývalo se v řadách sedadel i mezi desítkami dalších lidí, kteří stáli či seděli na schodech kina. Pískotem, nadávkami a posměšky mnozí provázeli slova zastupitelů, kteří referendum odmítají jako porušení smlouvy s Wanemi.

„Mám obavu z finančního kolapsu města, kdybychom museli při zmaření smlouvy platit nejen pokutu i škody, které by na nás firma mohla vysoudit,“ řekl místostarosta Sommer a dodal, že sběratelé podpisů dávali lidem jednostranné a zavádějící informace.

V názoru, jaké důsledky pro město by mohlo referendové „ne“ mít, se přítomní právníci, které starosta žádal o radu, zcela rozcházeli.

„Znamenalo by změnu okolností, město by tedy nemuselo smlouvu dodržet, u soudu by mělo velkou šanci uspět,“ řekl právník Pavel Doucha, kterého si najali odpůrci záměru.

Právník Wanemi Jiří Diensbier naopak tvrdil, že je jedno, odkud pokyn porušit smlouvu vyjde.

Douchu podpořila advokátka Jana Hamplová. „Chápu nelehkou situaci zastupitelů, ale měli by občanům naslouchat, je to o odvaze,“ řekla a ohromila sál názorem, že smlouva s Wanemi je podle ní kvůli několika chybám neplatná. „Vyhlaste referendum a zároveň podejte žalobu, aby soud určil platnost smlouvy. Myslím, že uspějete. A Wanemi podle mě nemá šanci vysoudit škodu,“ řekla Hamplová. Naznačila, že pokud tak neučiní radnice, podají určovací žalobu občané.

O referendu, které tehdy navrhoval zastupitel Karel Crhonek (ČSSD), jednalo zastupitelstvo už v únoru. Návrh však neprošel o jediný hlas. Odpůrci Wanemi tedy prosadili lidové hlasování jiným způsobem.