Starosta Zdeněk Kolář (ODS) svolal na 9. října mimořádné jednání zastupitelů. Čeká je nelehký úkol. Mnozí si nejsou jisti, zda mají právo lidové hlasování vyhlásit.
Sporný je totiž výklad paragrafu číslo sedm v zákoně o místním referendu. Podle jednoho z odstavců se hlasování nemůže konat, pokud by rozhodnutí v referendu mohlo být v rozporu s právními předpisy.
Zásadní otázka zní: Patří k takovým důvodům i smlouva o smlouvě budoucí, kterou město uzavřelo s firmou Wanemi v říjnu 2006? Tehdy se v ní zavázalo prodat firmě pozemky a zároveň nečinit žádné kroky, které by vedly ke zmaření investice. Jinak mu hrozí pokuta půl milionu korun a také náhrada škody. Té by se musela firma domáhat u soudu, a pokud by uspěla, mohlo by město platit závratné částky. Zástupci firmy se netají tím, že by při soudní při šli nekompromisně za svým.
„Nedodržením smlouvy by město porušilo občanský zákoník. A je jedno, jestli rozhodnutí vzešlo přímo od zastupitelů, anebo z referenda. Škody by pak nespočívaly jen v nákladech na přípravu stavby, ale i v ušlém zisku,“ řekl právník Jiří Diensbier z kanceláře, která zastupuje firmu Wanemi.
Právník Pavel Doucha, kterého si najali odpůrci záměru firmy Wanemi, je jiného názoru: „Občanský zákoník myslí i na podstatnou změnu okolností a takovou změnou je i místní referendum. Město by mělo velkou šanci se u soudu obhájit,“ řekl Doucha. Odpůrci stavby spoléhají i na to, že původní záměr firmy se o něco změnil a že možné dopady na životní prostředí nebyly při podpisu smlouvy známy. To považují za další změnu okolností.
Jak by případná soudní pře dopadla, je těžké předjímat. Stejně tak nikdo neví, jak by soud rozhodl, kdyby se u něj firma Wanemi domáhala naplnění smlouvy. To v případě, že by voliči dali pokyn pozemky neprodat.
Zastupitelům není jejich rozhodování co závidět. Referendum přitom už jednou schválili. Bylo to loni v prosinci na návrh zastupitele Karla Crhonka (ČSSD). O termínu konání však jednali až v únoru a pro navržené datum tehdy chyběl jeden hlas, takže se referendum nakonec nekonalo. Zabrala hrozba právníků společnosti Wanemi, že by firma mohla vymáhat škodu i přímo po zastupitelích. Současný návrh referenda vzešel z řad občanů.
Jeho uspořádání přijde na 255 tisíc korun, konat se musí nejpozději do devadesáti dnů od vyhlášení a výsledek je platný a pro město závazný jen v případě, že bude hlasovat více než padesát procent voličů. K posledním komunálním volbám jich v Zábřehu přišlo jen třiačtyřicet procent.
Související články:
Zábřežští radní: Referendum o papírně bude
Referendum k papírně chce každý pátý Zábřežan