V Klubu začne v 15.30 hodin veřejné projednání záměru, které uzavře rok trvající proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvané studie EIA.

V průběhu celého procesu se musel zpracovatel projektu vypořádat s několika stovkami písemných připomínek; záměr totiž vzbuzuje velmi rozporuplné reakce a provázejí ho protesty zejména lidí bydlících v blízkosti průmyslové zóny.

Nejaktivnější je v tomto směru občanské sdružení Za zdravý Ráječek a pondělní šance hodlá využít.

„Například budeme reagovat na to, že zpracovatel a posuzovatel záměru nijak neřeší situaci, že stavba leží na území chráněné akumulace podzemních vod. Zároveň budeme požadovat důsledné vypořádání s předchozími připomínkami, které podle našeho záměru nebyly vyřešeny,“ řekl mluvčí sdružení Petr Wolf.

Jak takové veřejné projednání vypadá?

Je to řízená diskuse, která začne prezentací projektu a posudku vlivu stavby na životní prostředí.

„Lidé mohou na místě podávat dotazy a připomínky, pokud je to možné, odpoví jim zpracovatelé hned na místě. O celém projednávání, které u kontroverzních staveb trvá i několik hodin, se pořizuje zvukový záznam,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Výsledkem mohou být další doporučení investorovi, aby doplnil dokumentaci. Konečné stanovisko musí ministerstvo vydat do 30 dnů. Jeho razítko je podmínkou pro zahájení územního a stavebního řízení.

Ani zelená ze strany státu však ještě neznamená, že se bude stavět. Nejdřív totiž musí město prodat firmě Wanemi příslušné pozemky.

K prodeji se zavázalo smlouvou uzavřenou v říjnu 2006. Loni v prosinci ale část zastupitelů prosadila konání místního referenda, v němž mají o prodeji rozhodnout voliči.

Referendum se bude konat nejdříve v prvním týdnu března, protože teprve 11. února se zastupitelé sejdou, aby určili jeho termín. A úřad potřebuje 25 dnů na přípravu.

Kdyby v referendu občané projekt odmítli, mohlo by to mít pro město nepříjemné finanční důsledky. Vedle smluvní pokuty půl milionu korun by ho čekaly nejspíš dlouhé soudní tahanice s firmou o uhrazení škod za zmařený projekt.

Ty by mohly dosáhnout několika desítek milionů korun. Firma by se navíc mohla domáhat naplnění smlouvy, tedy prodeje pozemků, soudní cestou.

Radní schválili před Vánocemi způsob, jak budou prezentovány názory pro i proti záměru firmy v městském zpravodaji. Cílem je to, aby občané měli pro referendum dostatek informací.

Prezentace začne v čísle, které vyjde 9. ledna, a každá strana, tedy pro a proti záměru, v něm dostane maximálně jednu tiskovou stranu.