Advokátní kancelář, která zastupuje Wanemi, už před několika týdny poslala městu dopis s výzvou k uhrazení pohledávky. Právníci zastupující Zábřeh jí odpověděli, že k tomu nevidí důvod.

„Advokátní kancelář, která zastupuje město, v odpovědi konstatuje, že Zábřeh pohledávku neuznává. Z přípisu není srozumitelné, z jakého titulu měla vůči městu vzniknout tato pohledávka, ani to, z čeho druhá strana dovozuje její výši," řekl starosta Zábřeha František John.

Kauza Wanemi komplet ZDE

Celá věc se dostala i na program posledního jednání zastupitelstva. Všichni řečníci jednoznačně odmítli, že by mělo město Wanemi něco platit.

Debatovalo se jen o způsobu, jakým mělo město odpovědět. Zda tak měla učinit sama advokátní kancelář zastupující město, nebo měli tento postup napřed posvětit zastupitelé. „Musíme postupovat v této věci konzistentně a pohledávku odmítnout," konstatoval zastupitel Pavel Trhal.

Podle vedení města je na společnosti Wanemi, aby doložila, jak k této sumě přišla. „Může to být i pokus o ekonomickou likvidaci města," upozornil starosta.

Wanemi se pokoušela jednat s městem o náhradě škody za zmaření projektu už jednou. Radnici před rokem nabídla, že od záměru ustoupí, ale požaduje za to 98 milionů korun. Pro radnici to ovšem byla nepřijatelná suma, takže snaha o mimosoudní dohodu uvázla na mrtvém bodě.

Vedení firmy tvrdí, že do projektu už investovalo zmiňovaných sto milionů. „Jestliže nám město definitivně znemožní stavbu papírny, tak budou následovat další žaloby, ve kterých znovu vyčíslíme škodu," podotkl Petr Vintrocha.

Právníci společnosti mezitím chystají další žalobu na město. Tentokrát se týká porušení dohod o spolupráci. „Naši právníci zjistili několik pochybení ze strany města, takže budeme požadovat dalších sedm a půl milionu korun," řekl mluvčí Wanemi.

Spor o projekt se táhne už sedm let. Jeho největší kritikové se dostali v roce 2010 do zastupitelstva, kde dnes mají většinu. Letos v lednu se v Zábřehu konalo referendum, v němž drtivá většina hlasujících byla proti tomu, aby město firmě prodalo své pozemky v průmyslové zóně.

Město se s Wanemi soudilo o platnost kupních smluv na tyto pozemky. Firma za pozemky zaplatila o den později, než měla. Smlouvu pak podepsal tehdejší místostarosta Lubomír Sommer až po komunálních volbách den před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva, v němž už měli odpůrci projektu většinu.

Zatímco okresní soud dal za pravdu městu, Krajský soud v Olomouci předchozí rozsudek zrušil a konstatoval, že smlouva je platná. Město podalo dovolání, takže o celé věci s konečnou platností rozhodne až Nejvyšší soud.