VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma Wanemi musí doplnit dokumentaci

ZÁBŘEH - Veřejné projednání záměru stavby papírny se podle vedení Zábřehu odkládá až o několik měsíců

6.6.2007
SDÍLEJ:

Foto:


Ministerstvo životního prostředí vrátilo k doplnění dokumentaci záměru firmy Wanemi, která chce v průmyslové zóně v Zábřehu vybudovat papírnu a teplárnu. Záměr vzbudil ve městě velmi kontroverzní reakce. Teď je ve fázi posuzování vlivu na životní prostředí a všeobecně se předpokládalo, že veřejné projednání dané zákonem se odehraje v červnu.

„Projektant musí zpracovat odpovědi asi na stovku připomínek. Téměř třetina z nich se zabývá dopadem na ovzduší, další doplnění požaduje ministerstvo i v otázce hluku, dopravy, odpadů či ochrany vod,“ informoval mluvčí radnice Milan Kratochvíl. Dodal, že veřejné projednání se odsune zřejmě o několik měsíců.

Majitelé firmy Wanemi pro to ale nevidí důvod. „Informace radnice vyvolává dojem, že náš záměr má mimořádné nedostatky. Skutečnost je však mnohem prozaičtější. Zpracovatel projektu musí dát stanovisko k množství připomínek. V tomto smyslu se jedná o situaci zcela standardní,“ řekl mluvčí firmy Petr Vintrocha. Předpokládá, že doplnění bude hotové asi do tří týdnů. Výjimečné je podle něj ne množství, ale především obsah některých podnětů a připomínek.

„Často se jedná o naprosté domněnky, nepravdivé předpoklady či přímo tvrzení nezakládající se na pravdě,“ uvedl Vintrocha.
Nepravdy vidí mimo jiné v připomínkách, které zaslal jeden z velkých odpůrců stavby - starosta Zábřehu Zdeněk Kolář (ODS). Učinil tak jako soukromá osoba poté, co jeho připomínky jako dodatek ke stanovisku města neschválilo zastupitelstvo. Kolář záměr ostře kritizoval už loni v létě jako řadový zastupitel. „Já neměním názor a nikdo mě zatím nepřesvědčil, že bych ho měl změnit,“ sdělil Kolář.

Chystaná stavba vyvolala negativní reakci zejména u obyvatel Ráječku, který s průmyslovou zónou sousedí. Lidé tam dokonce založili občanské sdružení Za zdravý Ráječek.
„Neumím si představit, že by proces schvalování měl pokračovat na základě takové dokumentace, jakou Wanemi předložilo. Ministerstvo ji vrátilo k doplnění. Teprve teď bude zpracovatel nucen skutečně řešit zásadní problémy, které původní dokumentace zlehčovala nebo dokonce zcela opomíjela. Nevěříme, že je záměr při dodržení legislativy a zásad udržitelného rozvoje v daném místě realizovatelný,“ řekl člen sdružení Petr Wolf.

Firma Wanemi je naopak přesvědčena, že se všemi připomínkami se vyrovná tak, aby stavbu mohla příští květen nebo červen zahájit. „Případné zdržení hodlá investor nahradit zkrácením samotné doby výstavby,“ řekl Vintrocha.

„Teprve teď bude zpracovatel nucen skutečně řešit zásadní problémy, které původní dokumentace zlehčovala nebo dokonce zcela opomíjela.“Člen sdružení Za zdravý Ráječek Petr Wolf

6.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MUDr. Pelková

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Ujfaluši v Šumperku testoval mladíky, pak rozdal podpisy

Kolik jste dal v kariéře gólů? Sparta, nebo Slavia? Podobné a další dotazy dostával bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Ujfaluši. V pátek 16. února usedl za stůl na Základní škole Sluneční v Šumperku. Na tiskové konferenci ale mluvil především o projektu ProFútbolAnalytics, který testuje zdatnost mladých hráčů kopané.

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Nepropásněte! Fotbalový FK Jeseník přes celou stranu v Deníku

Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Šumperského a jesenického deníku! Najdete v něm 13. díl jedinečného projektu Deník nám fandí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT