23. 2.

Duchovní bude hovořit o Velikonocích

Zábřeh – Česká křesťanská akademie zve na přednášku profesora Františka Kunetky na téma Velikonoční třídenní – vrchol liturgického roku. O největším křesťanském svátku bude vyprávět v úterý 23. února od 18 v Katolickém domě v Zábřehu. 

24. 2.

Diváky pobaví Zdeněk Izer a Šárka Vaňková

Jeseník – Nový zábavný pořad Zdeňka Izera a Šárky Vaňkové polechtá bránice návštěvníků Divadla Petra Bezruče v Jeseníku ve středu 24. února od 19 hodin. Posluchači se mohou těšit na řadu zábavných scének, parodií a imitováním mnoha populárních zpěváků a zpěvaček. Diváky čeká nezaměnitelný humor Zdeňka Izera, a tedy i večer plný smíchu. Celovečerní pořad populárního baviče je i tentokrát obohacený o nejrůznější zábavné kostýmy a převleky.

„Přijďte si do divadla odpočinout od všedních problémů, trocha humoru nikomu neuškodí," lákají pořadatelé. Vstupné je 250 Kč korun v předprodeji, na místě lístky o 30 korun podraží. 

25. 2.

Geoložka odhalí tajemství křemene

Jeseník – Křemeny, opály a chalcedony – tak se jmenuje přednáška, kterou pro milovníky nerostů a mineralogie připravilo pro veřejnost ve čtvrtek 25. února v 17.30 hodin středisko volného času Duha Jeseník. Jaký je rozdíl mezi opálem, chalcedonem a křemenem, nebo je to vlastně totéž? Jaký minerál nosí v prstenu papež? Z čeho se zhotovovaly číše, o nichž se věřilo, že neutralizují jedy? A jak je to s použitím křemene a jemu podobných minerálů dnes? Přednášku o nalezištích a podivuhodných vlastnostech jednoho z nejběžnějšího minerálu v zemské kůře si připravila ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka geoložka Viera Večeřová. Vstupné je 20 korun. 

25. 2.

Patchworkářky představí své výrobky

Šumperk – Ruční výrobky z patchworku budou k vidění ve výstavních prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. Vernisáž výstavy se uskuteční 25. února v 17 hodin. Svá díla představí výrobky patchworkářek ze Šumperska, Mohelnicka a Jesenicka. Výstava potrvá do 8. května. 

25. 2.

Cestovatel zavede do země hobitů

Zábřeh – Dobrodružnou cestu s horolezcem Jiřím Hrmou absolvují ti, kteří přijdou do zábřežského kina Retro ve čtvrtek 25. února. Populární cestovatel sem totiž zavítá s přednáškou nazvanou Nový Zéland – země hobitů.

„Bude to putování po pohádkové zemi, které vládnou ochránci přírody, stáda ovcí, ale také barevně posprejované turistické karavany. Není divu, že tohle místo učarovalo i filmařům, kteří zde natočili Pána prstenů, Hobita či Letopisy Narnie," říká Hrma. Akce je součástí festivalu Welzlování, vstupné je dobrovolné. 

25. 2.

Vladimír Merta se vrací do Šumperka

Šumperk – Šumperské publikum se může těšit na koncert Vladimíra Merty – všestranného hudebníka, filmaře, publicisty a spisovatele. Ve čtvrtek 25. února totiž vystoupí v Domě kultury Šumperk.

„Společně s Ondřejem Fenclem, který je známým klavíristou a kytaristou, zahrají jak kultovní písně ze 70. a 80. let Astrolog, Omamná květina pravdy, Chtít chytit vítr a Praha magická, tak novou hudební tvorbu," zve na koncert produkční domu kultury Michaela Horáková.

Vladimír Merta se věnuje skladatelské a textařské činnosti již od studentských let. V 80. letech patřil k našim nejoblíbenějším muzikantům, i když zrovna nebyl oficiálními místy podporován. Po otevření hranic následně koncertoval na festivalech i v Americe nebo Tokiu. Kromě folkové a lidové hudby se zajímá také o soudobé experimentální žánry a multietnickou kulturu.

Z množství jeho aktivit stojí za zmínku například spolupráce se souborem židovských písní Mišpacha. Má rovněž bohaté pedagogické zkušenosti z přednášek na katedře kulturologie Univerzity Karlovy v Praze. Od 70. let vydal téměř dvacet LP a CD.

Koncert Vladimíra Merty a Ondřeje Fencla se uskuteční ve čtvrtek 25. února od sedmi večer na jevišti velkého sálu domu kultury. Vstupné je v předprodeji za 150 korun, v den akce pak 190 korun. 

26. 2.

Benefiční koncert a výstava bude pro Pomněnku

Šumperk – Divadlo Šumperk bude v pátek 26. února od 18 hodin benefiční akci. V e foyer a zrcadlovém sále se uskuteční slavnostní křest zbrusu nového CD autorských písní (nejen) pro děti Barevné písničky.

Tento projekt se zrodil na půdě Spolku GALIMATYÁŠ, který vstoupil do šumperského povědomí především jako hlavní organizátor celorepublikové soutěže v interpretaci melodramu pro žáky základních uměleckých škol. O provedení písní se na koncertě podělí žáci pěveckého oddělení ZUŠ Šumperk za instrumentálního doprovodu samotných tvůrců této publikace. „Jedná se o zpěvník s vloženým CD, to obsahuje i karaoke verzi," vysvětlili autoři projektu Tereza Karlíková a Petr Vočka.

Výtěžek této benefiční akce bude věnován šumperské škole Pomněnka. 

Komici z pořadu Na stojáka míří na Postřelmov

Postřelmov – Ty nejlepší komiky z oblíbeného pořadu Na stojáka budou moci spatřit na vlastní oči návštěvníci kulturního domu v Postřelmově. Před posluchače předstoupí v pátek 26. února Ruda z Ostravy, Miloš Knor a Petr Vydra. Velká show plná humoru začíná v sedm hodin večer. Vstupenka přijde v předprodeji na 200 a na místě před představením bude stát 250 korun. 

27. 2.

Dětská maškarní bál chystají v Mohelnici

Mohelnice – Tanec, hudba, hry, soutěže a klauni – to vše bude k vidění a slyšení na dětském maškarním karnevalu, který bude v sobotu 27. února hostit Dům kultury v Mohelnici. Vše vypukne ve tři hodiny odpoledne. Pro malé i velké návštěvníky čeká průvod masek, soutěže, taneční program, modelování zvířátek z balonků. Děti dostanou malé odměny, program oživí vystoupení místních mažoretek. Vstupné je dobrovolné. 

V muzeu hraček se budou péct slané dobroty

Bludov – V Pradědově dětském muzeu v Bludově se budou v sobotu 27. února péct slané dobroty. Děti si budou moci vytvořit slané tyčinky, dle své fantazie. V sobotu je muzeum otevřeno od 9 do 18 hodin. 

Šumperské muzeum ovládne Svět kostiček

O Šumperk – V ráj stavebnice LEGO se promění výstavní prostory šumperského vlastivědného muzea. Výstava s názvem Svět kostiček – LEGO odstartuje v sobotu 27. února.

„Expozici připraví sběratel architekt Petr Šimr, který svou rozsáhlou sbírku prezentoval již na několika místech naší republiky," uvedla mluvčí Muzea Marcela Musilová.

Doplnila, že součástí výstavy bude také část, která představí filmovou tvorbu z kostiček. Ta představí například témata The Simpsons, Harry Potter nebo Ghostbusters. Dětitaké budou moci zapojit svou fantazii při skládání kostek Duplo, Classic – Basic, a dokonce i Baby Primo, v hracím koutku. Výstava bude otevřená do 15. května. 

Finále taneční soutěže bude na Květinovém plese

Šumperk – Taneční soutěž ve standardních a latinsko-amerických tancích za účasti párů z celé České republiky i ze zahraničí, velké finále na Květinovém plese a zábava vyšperkovaná nádhernými květinovými vazbami, to je v kostce dění, které čeká v sobotu 27. února návštěvníky Domu kultury v Šumperku. Taneční soutěž začíná v devět hodin ráno. Lidé budou moci sledovat klání, do kterého se zapojí páry od těch nejmenších tanečníků až po ty nejlepší. Vstupenka na soutěž stojí 90 korun.

Tanečníky pak ve velkém sále vystřídají od půl osmé večer hosté Květinového plesu. K tanci a poslechu bude hrát Moravia Big Band Zábřeh, skupina Postylion, připravena je i ohnivá a světelná show. V úvodu plesu se uskuteční finále v latinsko-amerických tancích „třídy B" soutěže O pohár Města Šumperka. V programu bude i další vložka profesionálních tanečníků – Veronika Hanušová a David Vejchar předvedou standardní tance a za Olomoucké taneční studio Tancelář se v pole dance představí Michaela Paťalová. Vstupenky jsou slosovatelné, výherci obdrží květinové vazby od partnerů plesu. Vstupné s místenkou přijde na 190 korun. 

28. 2.

Děti jsou zvány na karneval

Šumperk – Na dětský karneval zvou v neděli 28. února pořadatelé do Domu kultury. Program začíná od 15 hodin ve velkém sále. „Připravujeme tradiční maškarní ples, kde se děti mohou proměnit za kohokoli či cokoli. Dvouhodinovým programem děti provedou herci Divadla Andromeda," přiblížila program produkční domu kultury Michaela Horáková. Rodiče společně s dětmi mohou soutěžit či se naučit řadu oblíbených dětských tanců nebo vyzkoušet dětské karaoke. Zájemci si budou moci vyzkoušet malování na obličej či nejrůznější činnosti ve tvořivých výtvarných dílničkách. Vstupné na karneval přijde na 90 korun. 

Zabijačka, recesistické závody a film o Welzlovi – to bude jeden z vrcholů Welzlování

Zábřeh – Jeden ze svých vrcholů nabídne festival Welzlování hlásící se k odkazu Jana Eskymo Welzla v neděli 28. února, kdy zábřežské Masarykovo náměstí ožije závody čtyřspřeží pětičlenných lidských posádek.

„Závodů se může zúčastnit úplně každý. Nejde jen o dosažený čas, ale mnohdy spíše o pobavení přihlížejících diváků i sebe sama," říká Zdeněk David z pořadatelského týmu.

„Nejvíc se vždycky těšíme na to, s jakými nápady přijdou soutěžící posádky. Například loni všechny doslova uchvátila pětice, která soutěžila s vlastnoručně vyrobeným raketoplánem," popisuje David. Také letos budou posádky, které svým vzezřením zaujmou pořadatele, vyhodnoceny. Hlavní cenu, legendární vztyčený palec, však získá tým, který nejrychleji zvládne vytyčenou trať. Ta je každý rok jiná, o její podobě se rozhoduje vždy až dopoledne před závodem podle podmínek, které panují přímo na náměstí.

Soutěžní posádky se mohou přihlašovat pořadatelům od půl druhé, kdy také začne kulturní program a zahájí projížďky na skutečném psím spřežení, které si děti mohou užít zdarma. Samotné recesistické klání odstartuje v 15 hodin. Už od deváté hodiny ranní se však na náměstí budou konat zabijačkové hody, na nichž se kromě jitrnic, prejtu či tlačenky bude nabízet tradiční bouřka, zabíjačkový guláš, ovarové koleno nebo vepřový řízek. Nabídku zpestří stánky s bohatým občerstvením a také stánkový prodej jarmarečního zboží.

Po skončení závodů se mohou soutěžící i diváci přesunout do nedalekého kina Retro, které od 16.30 hodin nabídne laskavou komedii ze života J. E. Welzla s názvem Požírač medvědů v hlavní roli s Júliem Satinským. „Jedná se o málo známý zhruba hodinový film z roku 1996, který popisuje Welzlův pobyt na Moravě a zejména v Zábřehu," zve do kina Zdeněk David.

Do zábřežského biografu se Welzlování vrátí i v březnu, a to přednáškami o Sýrii a největším mokřadu světa – brazilském Pantanalu, 12. března se zde uskuteční filmový festival Expediční kamera a o pár dní později i projekce dokumentárního filmu cestovatele Dana Přibáně Trabantem do posledního dechu. Festival v březnu nabídne i diashow Jiřího Kolbaby Sedm divů Islandu v kulturním domě.

29. 2.

Klarinetové menu bude servírovat laureátka Pražského jara

Šumperk – Laureátka soutěže Pražské jaro 2015, talentovaná klarinetistka Anna Paulová se představí v pondělí 29. února od 19 hodin v šumperském klášterním kostele. Za klavírní spolupráce Lukáše Klánského, který patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace, nabídne posluchačům program z děl J. Brahmse, L. Bassiho, F. Chopina, B. Martinů a K. Husy.Koncert se uskuteční v rámci cyklu Preludium Aloise Motýla.

„V březnu pak servírujeme opravdovou lahůdku, pořad Gipsy Fire, což je gejzír nespoutané energie a strhující virtuosity v podání Pavla Šporcla a Gipsy Way Ensemble," láká na další program do Šumperku (17. 3.) a Jeseníku (18. 3.) Roman Janků. Náš nejžádanější houslový virtuóz nabídne úpravy písní různých národů, vlastní tvorbu i skladby J. S. Bacha. (zak)