Na kopci Humenec nad městem na účastníky čekala trať se stanovišti, na nichž museli postupně zkonzumovat panáka slivovice, kousek špeku i tvarůžku. Pro děti byla samozřejmě připravená štamprlička bez alkoholu.

„Letos se po sedmi letech běží na sněhu, jiné roky byl maximálně poprašek. Pouze účast je letos slabší, takže pokud víc lidí nedojde, poběží všichni pořadatelé," konstatoval těsně před závodem organizátor Pavel Zubík. Skupinky lidí nakonec dorazily, na start se postavili dospělí i děti. Nezbytnou rekvizitou při běhu je vždy kufr, mnozí se vydali na trať s doutníkem v ústech. Právě s kufrem, beranicí a doutníkem je totiž zachycený Jan Eskymo Welzl na známé fotografii, když opouštěl před dalekou cestou rodný Zábřeh.

„Není nad to, když si člověk před během zapálí, hned se lépe dýchá," řekl s nadsázkou Jiří Kratochvíl, který přijel z Uničova vybaven rozměrným kufrem i beranicí. „Jsem nekuřák, maximálně si jednou za několik let při nějaké příležitosti zapálím lulku. Doutník jsem ale zvládl," dodal Jiří Kratochvíl.

Festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů Welzlování bude pokračovat ve středu 1. února v kině Retro, od 17 hodin, kde diváci mohou shlédnout snímek Tomáše Kubeše Papu Papua – za lidojedy.