Od neděle 27. ledna do pátku 1. února se v drsných zimních podmínkách uskuteční 14. ročník mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2008.

„Armádní Winter Survival je vytrvalostní víceboj simulující činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu.

Soutěží tříčlenná družstva, která se musejí vypořádat s náročnými disciplínami a prokázat víc než jen fyzickou zdatnost a výdrž,“ popsal podstatu závodu mluvčí soutěže Petr Pazdera.

Závod pořádá Generální štáb Armády ČR a Univerzita obrany v Brně. Během čtyř dnů na soutěžící čekají disciplíny takzvaných outdoor sportů. Mezi nimi je například padesátikilometrový přesun terénem podle mapy, horolezectví, sjezdové a běžecké lyžování, biatlonový závod na sněžnicích, překonávání vodního toku a skalních útvarů, střelba z armádních zbraní, záchrana a přeprava raněného či přespání ve volné přírodě.

Česká armáda připravuje patnáct družstev. Na zimním mistrovství se objeví družstva ze společných sil, sil podpory a výcviku, vojenské policie a vojenských škol.

„Čtrnáctého ročníku extrémně obtížného závodu se vedle příslušníků české armády zúčastní také vojáci zahraničních armád. Podle předběžně obdržených přihlášek na mistrovství přijedou vojáci z Německa, Belgie, Slovinska, Polska a Slovenska,“ prozradil Pavel Pazdera.

Pravidelným účastníkem a rovněž vítězem byli členové Školy horských vůdců a záchranářů z rakouského Saalfeldenu. V posledních ročnících patřili mezi jasné favority a čtyřikrát za sebou zvítězili.

Letos ale organizátory závodu čekalo překvapení – rakouští záchranáři se nepřihlásili! O to zajímavější bude letos boj o první místo.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika