Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Wolkerovy sady prodělávají omlazovací kúru, k zemi padly desítky stromů

Zábřeh – Wolkerovy sady v Zábřehu se změnily k nepoznání. K zemi během minulých týdnů padlo několik desítek stromů. Středová alej prakticky zmizela a z kaštanového stromořadí podél Moravské Sázavy, kudy denně chodí desítky lidí z centra města na vlakové nádraží, zůstalo jen několik jedinců.

20.2.2015
SDÍLEJ:

Ve Wolkerových sadech odborná firma pokácel sedm desítek přestárlých a neperspektivních stromů, další pak ošetřila.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

„Musím říct, že je to docela smutný pohled. Ale je pravda, že většina kaštanů je uvnitř vyhnilá nebo úplně dutá, takže asi bylo kácení nutné. Přece jen, nic netrvá věčně a i stromy někdy dožijí. Doufám, že zde vysadí novou alej, která bude za pár let stejně krásná," řekl Zábřežan Rudolf Jílek, který při procházce parkem s pejskem obhlížel práci dřevorubců.

Velké kácení je součástí projektu na revitalizaci parku, do kterého se pustila zábřežská radnice. „Odborníci posoudili zdravotní stav všech téměř tří stovek inventarizovaných dřevin a navrhli řešení. Kromě kácení poškozených, nebezpečných a neperspektivních stromů a výsadby nových alejí budou vysazeny i další stromy do skupin nebo solitérně," popsal práce starosta Zábřehu František John.

Centrální alej budou tvořit duby, stromořadí podél Moravské Sázavy bude opět z jírovců. Odborná firma provádí také zdravotní a bezpečnostní řezy na stromech, které není nutné kácet.

Na obnovu parku se použijí především domácí druhy, jako je lípa, javor, dub, ale také zajímavé a neobvyklé dřeviny, například magnolie, ambroň nebo jedlovec.

Celkem bylo nutné pokácet devětašedesát stromů, nově vysazeno jich bude pětapadesát. Dvaatřicet z nich bude součástí dvou nových alejí.

Množství vysazených stromů převyšuje pokácené, protože se aleje budou vysazovat ve větším rozestupu. „Předejde se tak chybám z minulých let, kdy právě z důvodu hustého sponu a nedostatečných výchovných zásahů se u mnoha stromů vyskytlo vysoké větvení s tlakovými korunami. Ty pak i kvůli nižší vitalitě ztratily dlouhodobou perspektivu nebo se dokonce staly nebezpečné pro okolí," vysvětlil starosta John.

Použije se tedy méně sazenic, aby měly stromy dostatečný prostor pro svůj vývoj. Odborným ošetřením projde dvaačtyřicet dřevin.

Práce provádí firma Údržba pozemků z Havířova, která uspěla ve výběrovém řízení. Revitalizace parku přijde na 780 tisíc korun včetně daně z přidané hodnoty. Městu se podařilo uspět se žádostí o dotaci, která pokryje tři čtvrtiny nákladů. Práce mají být hotové do konce března.

Město chce následně navázat obnovou parkových cest a chodníčků. Ve Wolkerových sadech jsou dosud dobře vidět stopy po výkopových pracích na stavbě kanalizace, které byly součástí projektu Horní Pomoraví II. Obnova cest bude díky tomu hrazena z tohoto projektu. Město počítá s tím, že následně nechá ze svého rozpočtu zmodernizovat mobiliář, jako jsou lavičky nebo odpadkové koše.

Obnova Wolkerových sadů navazuje na revitalizaci takzvané Šestikrejcarové aleje. Ta vede z parku dále směrem na Olomouckou ulici k nádraží. Město ji nechalo ošetřit v loňské zimě. Revitalizací už v minulosti prošla i lipová alej na hrázi rybníka Oborník a také druhý ze zábřežských parků – Bezručovy sady u kostela svaté Barbory.

Park u bývalých kasáren byl založen v roce 1907 péčí Svazu Němců severní Moravy a Německého školského spolku. Pojmenovaný byl tehdy po německém básníkovi Friedrichu Schillerovi. Nejčastěji zastoupenou dřevinu v sadech byl dosud jírovec maďal. Rostlo jich zde devět desítek.

Autor: Michal Krestýn

20.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Ilustrační foto

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Město strážníkům přidá na výplatě. A stále hledá nové

O zvýšení platů městských strážníků rozhodli šumperští radní. Budou dostávat o tři tisíce korun více než dosud. Město si tak chce městské policisty udržet a také nabrat nové lidi. To se zatím nedaří.

Senior v zatáčce sestřelil Alfu Romeo

Dvě auta se střetla v úterý 17. října po osmnácté hodině mezi obcemi Zábřeh a Rovensko.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Škola v Jeseníku začala učit polštinu. Zájem je velký

Ze dvou stran jej obklopuje Polsko, přesto se žáci z Jesenicka neměli možnost jazyk svých sousedů naučit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení