Mohelnice se rozhodla prodat jádro areálu s bývalou kotelnou, velínem a energorozvodnou. Původní minimální cenu dvanáct a půl milionu korun radní o tři miliony snížili ve snaze najít kupce.

„Stav areálu je neutěšený. Pořád vynakládáme peníze na jeho zabezpečení. Navíc máme stálé roční náklady, i když nám ta budova nic nepřináší,“ objasnil starosta Mohelnice Petr Kuba, proč vedení města nechtělo s prodejem areálu dále otálet.

Někteří ze zastupitelů se dotazovali, proč radnice neoslovila realitní kancelář, která by nabídku rozšířila mezi širší okruh zájemců.

„V minulém zastupitelstvu padaly úplně stejné názory, že musíme sehnat developera nebo zahraničního investora. A za čtyři roky se nesehnal nikdo. Kdybychom to nyní neprodali, za čtyři roky budeme zase shánět, budeme platit stočné a areál bude chátrat,“ poznamenal zastupitel Aleš Heidenreich. Starosta Kuba uvedl, že další zájemci o areál byli, ale odradila je potřeba demolice budov.

Ilustrační foto.
Mohelnice se rozroste, názvy ulic navrhne veřejnost

Většina budov půjde k zemi

Zastupitelé nakonec schválili prodej společnosti R35store. Ta je personálně propojena se stavební firmou Vymětal.

„Náš plán je větší část budov zdemolovat. V tomto areálu bychom chtěli vybudovat logistické centrum. Místo je ideální i vzhledem k budoucímu dálničnímu propojení Hradce a Olomouce,“ popsal jednatel obou firem Jiří Sedláček.

Poznamenal, že areál v Mohelnici je pátý, který za účelem revitalizace a nového využití jeho firmy kupují. Zatím poslední se nachází v Zábřehu, kde společnost Neorent v areálu bývalých kasáren vybudovala více než sedmdesát nových bytů.

Spletitý příběh společnosti Esmo sahá do roku 1994, kdy městská teplárenská společnost vznikla. Její existence je spojená s Ladislavem Kavříkem, který byl po celou dobu jejím jednatelem. Ten v roce 1999, kdy byl zároveň starostou Mohelnice, podepsal bez vědomí zastupitelstva leasingové smlouvy na kogeneraci za tři sta milionů korun. Nová technologie po několik letech Esmo potopila, protože firma po zdražení plynu neutáhla vysoké splátky leasingu. V roce 2006 Esmo zbankrotovalo. Město přišlo mimo jiné o majetek za bezmála osmdesát milionů korun, který do společnosti vložilo.

PRVOMÁJOVÝ PRŮVOD. Květnový průvod lidových milic Řetězárny
JAK PLYNE ČAS: Najdete na archivních fotkách z řetězárny svého tatínka?