Javorník chce v letošním roce získat na dotaci pětatřicet milionů korun. O využití budovy mají představitelé města jasnou představu.

„V prvním patře chceme umístit úřad práce a sociální odbor. Prostor by tady byl i pro ordinaci lékaře. V našem zdravotním středisku už není volná kapacita a my bychom chtěli mít v našem městě i odborné lékaře,“ uvedl místostarosta Javorníku Petr Mimra (ČSSD).

Rozsáhlá budova nabízí dostatek prostoru, proto vedení města přišlo s nápadem vyjít vstříc maminkám, které se chtějí po porodu rychle vrátit do práce.

„Chceme tady zřídit mikrojesle. Myslím, že o ně zájem bude,“ vysvětlil Mimra.

Poslední jesle v okrese Jeseníky zanikly po roce 1989. Po dvacetileté přestávce by v Javorníku byli první, kde se do tohoto projektu pouští.

„Pokud je o tuto službu zájem, tak by ji město mělo podpořit. Měla by být ale nadstandardní záležitostí, na soukromé bázi, protože provoz je ekonomicky velmi náročný,“ řekla vedoucí odboru školství Městského úřadu Jeseník Iva Pantlová.

Plánovaná rekonstrukce budovy bývalého soudu by měla usnadnit život občanům města. Radnice sem chce přestěhovat informační centrum, jež prozatím sídlí ve stísněných prostorech kulturního domu, který stojí poměrně daleko od náměstí.

„Chceme sem přestěhovat i poštu. Je třeba, aby byla v centru města, ne až na jeho konci,“ uvedl Mimra.

Budova bývalého soudu má rozlehlou půdu, která by nově měla sloužit hlavně kultuře.

„Chceme zde vybudovat ateliér pro základní uměleckou školu. Jsou zde zajímavé prostory, kde chceme pořádat výstavy, a počítáme i se sálem pro sto lidí, kde by se v budoucnu konaly i taneční kurzy,“ přiblížil vizi místostarosta města Mimra.