Dílo loni zhotovil na zakázku spolku místní umělec David Bachroň. Jedná se o drátěnou konstrukci s postavou sedícího kytaristy.

Spíš než o klasické místo k posezení jde o výtvarný prvek, kterým chtěli členové okrašlovacího spolku připomenout, že Šumperk je spojený s prestižním festivalem Blues Alive.

„Lavičku jsme osadili před několika týdny, šlo nám o oživení nevzhledného placu v centru města. Ostatně radnici jsme také předložili návrh revitalizace menšího zanedbaného prostoru Na Hradbách, lavička by do něj pak esteticky zapadala,“ vysvětlil Radek Auer.

Jenže ozdobit místo zvláštní lavičkou není jen tak, spolek pro svou aktivitu neměl potřebná razítka. Proto před několika dny nechaly Podniky města Šumperka kovovou plastiku odstranit. Ještě předtím ale iniciátory městská firma vyzvala, aby tak učinili sami.

„K instalaci lavičky jsme nevydali žádné povolení, členové spolku jí navíc osazovali v místech, kde vedou sítě veřejného osvětlení. Nic nekonzultovali ani s památkáři, navíc v místě se bude stavět lešení pro opravu hradeb,“ uvedl ředitel podniků města Šumperka Patrik Tomáš Pavlíček.

Při usednutí hrozil úraz?

Dodal, že u kovového sedáku navíc chybělo upozornění, že se nejedná o běžný mobiliář a při usednutí na lehkou kovovou konstrukci by někdo mohl přijít k úrazu.

„Tento argument považuji za lichý, vzhledem k tomu, že v centru města se nacházejí kovové lavice s ostrými hranami a z dřevěných sedáků v sadech 1. máje trčí třísky a hřebíky,“ dodal Radek Auer.

Kovový kytarista nyní odpočívá ve skladu, šumperský okrašlovací spolek nyní o dalším postupu hodlá jednat s Podniky města Šumperka i vedením města.

„Věřím, že vhodný prostor na umístění bluesové lavičky najdeme,“ konstatoval Patrik Tomáš Pavlíček.