„Může tam být tak 150 lidí," hlásil těsně před stanicí Králíky průvodčí společnosti KŽC, která soupravu tří historických vozů vypravila. Zájemců o svezení bylo nakonec tolik, že se do vlaku vešli jen stěží.

„Dozvěděli jsme se o tom úplně náhodou. Normálně jezdíváme do Králík do vojenského muzea. Protože dnes bylo škaredě, místo na lyže jsme vyrazili na vláček," řekla Kateřina Bartošová z Brna.

Mezi Králíky a Hanušovicemi lidé v sobotu cestovali zdarma. Celkem tři páry vlaků zaplatila tato dvě města spolu s obcí Malá Morava. Cílem mimořádných jízd bylo podpořit provoz osobních vlaků na trati z Dolní Lipky do Hanušovic.

„Vnuk rád jezdí vlakem. Jezdí ale málo, a tak jsme si říkali, že pojedeme starým vláčkem. Je moc spokojený," podělila se o dojmy z cesty Jitka Kuttlerová z Hanušovic.

Na každé ze zastávek připravili organizátoři krátký program. Cestující tak byli svědky vojenského zásahu, vystoupení harmonikáře či tanečnic. Jízdu běžným cestujícím zpestřili pasažéři v kostýmech ze třicátých let minulého století nebo z dob rakousko-uherského mocnářství. Nechyběla mezi nimi ani starostka Hanušovic Ivana Vokurková.

„Jízdy se konají na podporu toho, aby se tato trať zcela neuzavřela," přiblížila důvod konání akce. Na železnici mezi Hanušovicemi a Dolní Lipkou nejezdily osobní vlaky více než rok. Letos v únoru se na ni vrátil víkendový provoz. Sobotní jízdy se ale připravovaly řadu měsíců dopředu, kdy nebylo vůbec zřejmé, že se provoz obnoví.

Návrat motoráků na nejsevernější trati mezi Moravou a Čechami vnímají místní pozitivně. „Lidé jsou rádi i z historického hlediska. I když je provoz železnice nákladný, do hor vlak zkrátka patří," dodala starostka Hanušovic.