„Počet tabulkových míst byl v územním odboru Jeseník snížen o dvacet čtyři,“ sdělila vedoucí územního odboru Ludmila Andělová. Snižování stavů se dotklo všech policejních složek v regionu. O změnách vedení policie informovalo v polovině ledna.

Redukce počtu policistů se nelíbí některým lidem ani představitelům obcí. „Pokud tím ubude policistů v terénu, je to špatně. Když je častěji vidím v ulicích, člověk se hned cítí bezpečněji,“ řekla Marie Nováčková z Jeseníku.

„Slyším to od vás poprvé,“ reagoval na informaci místostarosta Bělé pod Pradědem Robert Neugebauer. „Vnímám to jako velmi špatné rozhodnutí. S kriminalitou u nás problém nemáme, ale možná to bylo tím, že se v obci policisté občas objevili. Myslím, že v tomto státě se šetří na nesprávných místech,“ dodal.

Vedení jesenické policie ujišťuje, že se lidé o svou bezpečnost bát nemusí. „Se stanoveným počtem policistů je náš územní odbor schopen bezpečnost v okrese Jeseník zajistit. Další snižování tabulkových míst by však již vedlo k omezení některých policejních činností,“ upozornila Andělová.

Na Jesenicku nyní slouží 124 policistů. Všichni policisté, jejichž místo bylo zrušeno, však automaticky o zaměstnání nepřišli. Dostali možnost pracovat jinde v Olomouckém kraji. Velká většina z nich nabídky využila a přešla do Šumperku na neobsazené pozice.

Snížení počtu policistů není jedinou změnou, která policii na Jesenicku v poslední době zasáhla. Na podzim se z Javorníku do Žulové přestěhovalo obvodní oddělení policie. V Javorníku zůstala služebna, kam muži zákona několikrát v týdnu dojíždí. Proti stěhování se postavily stovky místních, kteří podepsali nesouhlasnou petici.

Policie stěhování odůvodnila tím, že budova v Javorníku byla v havarijním stavu a náklady na její opravu by byly příliš vysoké. V Žulové obvodní oddělení sídlí v objektu, který dříve využívala cizinecká policie.