Koalice v Jeseníku byla menšinová od poloviny prosince, kdy ji přestal podporovat Karol Chwistek (ČSSD). Představitelé TOP 09 míní, že rozumné kompromisy dohodnuté na radě města budou v této situaci na zastupitelstvu přehlasovávány jinými politickými uskupeními.

„Nechceme dopustit situaci, kdy menšinová koalice ČSSD, Mladých pro Jeseník a TOP 09 bude otevřeně podporována stranou KSČM. Z tohoto důvodu TOP 09 z koalice v Jeseníku vystoupila," uvedl volební lídr TOP 09 v Jeseníku Radek Brnka.

„V zastupitelstvu budeme zastávat konstruktivní opozici vzhledem k tomu, že nám jde o zájmy města a především jeho občanů," doplnil Brnka.

Rozhodnutí předcházelo ve čtvrtek 3. ledna koaliční jednání. „Pan Brnka se na něm vyjádřil, že vážně zvažuje odchod z rady, protože jej tato funkce časově zatěžuje a nemá dostatek času pro svou firmu," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD).

Zbylé dvě strany chtějí spolupracovat dál a jejich představitelé jsou připraveni ve vedení města zůstat. „Pokud bude mít většina zastupitelů zájem, aby se pracovalo pro občany a nepolitikařilo, aby se dělala rozhodnutí dobrá pro většinu lidí a ne pro nějaké osobní zájmy, myslím si, že jsme schopni radnici táhnout dál," řekla Fomiczewová.

O rozšíření menšinové koalice zbylé dvě strany neuvažují. „Bylo by to i vzhledem k okolnostem obtížné, vyjednáváním by se zpomaloval život města. Vyjednávání přináší jen požadavky typu ‚a co za to'. A to je v polovině volebního období nesmyslné. Zřizovat další místostarostovská místa a podobně nejde," podotkl místostarosta Jeseníku Libor Halas (MPJ).

Že by mohla současná vládnoucí sestava fungovat bez větších problémů i nadále, naznačuje dosavadní praxe při jednáních městského parlamentu. Zastupitelé hlasují podle svého úsudku a v podstatě bez ohledu na to, zda jejich strana patří k vládnoucím či opozičním uskupením.

„Na zastupitelstvu jsem s jednou výjimkou nezažil situaci, že by někdo hlasoval koaličně či nekoaličně," poznamenal Halas.

S odchodem TOP 09 rezignoval Radek Brnka zároveň i na pozici radního. Uvolněný post bude třeba doplnit na nejbližším zasedání zastupitelstva v polovině února.

„Pokud by kterýkoli zastupitel řekl, že chce jít do rady a pracovat, nemám s tím problém. Ať je koaliční nebo nekoaliční," poznamenal Halas.

Vývoj koalice v Jeseníku

Po volbách v roce 2010 uzavřely širokou koalici ČSSD, ODS, Mladí pro Jeseník TOP09 a KDU-ČSL. V 25 členném zastupitelstvu měli většinu 18 hlasů.

V prosinci 2011 odešla v reakci na odvolání místostarosty Petra Procházky jeho domovská strana ODS a následně i KDU-ČSL. Koalici zůstalo 13 hlasů.

Těsnou většinu koalice ztratila 18. prosince 2012. Přestává ji podporovat Karol Chwistek (ČSSD).

4. ledna 2013 odchází TOP 09. Ve vedení města zůstává ČSSD a Mladí pro Jeseník s 10 zastupiteli.