Skládka pilin vznikla v Bukovicích v éře socialismu. Dřevěný odpad na ni navážela místní pila. Po roce 1989 připadl pozemek pod skládkou městu. Pila však zkrachovala, a tak samospráva neměla odstranění zbytků z dřevovýroby po kom vymáhat.

Problém dřevěných odpadů řešila různá vedení města více než dvacet let. Nejprve hledala způsob, jakým piliny zlikvidovat. Následně na jejich odstranění chyběly peníze.

„Skládka byla několikrát posouzena s tím, že ji má město odstranit. Nikdy se na to ale nepodařilo získat dotaci," řekla současná starosta Jeseníku Marie Fomiczewová.

V minulosti město usilovalo o vyvezení zbytků na rekultivační plochu v areálu bývalých kasáren. Nedovolili to však ochranáři. Uložit dřevěný odpad na běžnou skládku by vyšlo příliš draho. Nyní se naskytlo řešení. Tuny pilin by měly skončit v nově budované kompostárně.

„Pokud by bylo v kompostárně travnaté hmoty příliš, při deštivém jaru by začala zahnívat. Potřebuje vzduch. Aby se tam dostal, je nutné trávu něčím prosypat," nastínil využití starých pilin ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

Na pozemcích pod bývalou skládkou by mohly vyrůst rodinné domy.  Zhruba před deseti lety měli o výstavbu v této lokalitě zájem Holanďané, kvůli nezlikvidovaným tunám dřevěných zbytků však od záměru upustili.

Z bývalé pily v Jeseníku – Bukovicích zbyly do dnešních dnů pouze ruiny. Část objektů poškodil požár, některé spadly. Nedávno v areálu přebývali také bezdomovci.