Vlastníků měl zpustlý areál několik, tím současným je developerská společnost JTH Group se sídlem v Teplicích. Ještě před několika dny měla tato firma na svých internetových stránkách zveřejněnou budoucí podobu prostoru. Z obrázků i informací vyplynulo, že by na místě měla stát jednopodlažní nákupní galerie a parkoviště.

„Projekt uvedený na stránce JTH již není aktuální," uvedla obchodní ředitelka společnosti Helena Plešmídová Antálková. Dodala, že se k dalším plánům nechce zatím vyjadřovat. Vizualizace po dotazu Deníku pak z webových stránek firmy JTH zmizely.

Předtím byla vlastníkem areálu v Temenické ulici společnost Agile Investment z Vysokého Mýta. Nemovitosti firma získala v dražbě v roce 2006. Zaplatila za ně deset milionů korun. Pak plánovala na místě kotelny postavit obchodní centrum i s parkovištěm pro řetězec Interspar. Jenže do záměrů se tehdy vložilo občanské sdružení Senová, které výstavbu při územním řízení blokovalo tak dlouho, až z ní nakonec sešlo. Přišla totiž ekonomická krize a Interspar kvůli průtahům se stavbou developerům vypověděl smlouvu. Polorozbořená ruina kotelny s pozemkem zarůstajícím plevelem tak v ulici straší už řadu let.

Lidem v okolí vadí. I když jsou parcely oplocené, v minulosti v betonovém skeletu přebývali bezdomovci či narkomani, mezerami v plotě se také bez problémů protáhnou děti. Současný stav nyní kritizují i ti, kteří před časem ochotně podepisovali petici občanského sdružení Senová. To plánovanou stavbu úspěšně zhatilo.

„Petici jsem podepsal, ale kdybych tušil, že tady nakonec zůstane tahle hrůza, k žádnému protestu bych se nepřipojil. Cokoliv by bylo lepší, než co je tu nyní," řekl muž, který bydlí v blízkosti kotelny, ale jméno si zveřejnit nepřál.

Město Šumperk nikdy areál kotelny nevlastnilo a odkupu ani neuvažovalo. „Já doufám, že zde časem vznikne nějaký smysluplný a pro občany potřebný objekt. Myslím, že v Šumperku a širokém okolí chybí například hobby-market, který by lidé jistě na rozdíl od dalšího supermarketu uvítali," uvedl před časem šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

Radnice na vlastníky objektů hyzdících město žádné páky nemá. V centru Šumperku je hned několik ruin, které patří firmám či jednotlivcům. O své nemovitosti se ale dlouhodobě nestarají. Smutný osud zřejmě čeká i bývalou textilní manufakturu v ulici Generála Svobody. Ta je sice chráněnou památkou je, ale už roky se rozpadá. Majitel z Brna vůbec nekomunikuje s památkáři ani úřady. Veškerá vyjednávání s šumperskou radnicí, která chtěla zdevastovaný objekt koupit, skončila neúspěchem.

Ostudou centra Šumperka, které je jinak opravené, je také dům v ulici Generála Svobody 28. Nachází se kousek za hlavní poštou. Neobydlenou ruinu vlastní firma z Prahy, která do ní zřejmě investovat nehodlá. Se stavebním úřadem, který jí už udělil několik pokut, vůbec nekomunikuje.

Samostatnou kapitolou je pak bývalé plicní sanatorium, které patří šumperské nemocnici.

„Někdejší dětské plicní sanatorium a celý rozlehlý areál je bohužel dědictví, které se nachází ve velmi špatném stavu. Podle odborných posudků jeho rekonstrukce nepřipadá v úvahu," řekl ředitel šumperské nemocnice Radan Volnohradský.