Takové fámy se objevují v posledních týdnech v Zábřehu poté, co vyšlo najevo, že stát prodává takzvanou „spící" nemocnici, jež byla určená pro krizové situace, ale nikdy svému účelu nesloužila.

„Už jsem to slyšel od několika lidí, že tam mají bydlet především Romové a další sociálně slabí. Moc tomu nevěřím, ale chápu, že se lidi bojí. Zatím je to klidná lokalita, a to by se určitě změnilo. Všichni mají strach hlavně z toho, že se zvedne kriminalita," vyjádřil obavy obyvatel města Zábřežan Petr Jiránek.

Vedení Zábřeha se snaží tyto obavy rozptýlit. I kdyby chtěl nový majitel z nemocnice opravdu udělat ubytovnu a inkasovat tak od sociálně slabých lidí příspěvky na bydlení, nebude to mít snadné.

„Samozřejmě bychom nechtěli, aby tam vzniklo nějaké ghetto. Prověřoval jsem proto, co město může udělat, aby tomu předešlo. Město má možnosti, jak proti tomu zasáhnout, určité riziko tu ale samozřejmě je," řekl starosta Zábřeha František John.

Nemocnice není v katastru nemovitostí zapsaná jako objekt určený k bydlení. Pokud by sem tedy chtěl nový majitel někoho nastěhovat, musel by objekt nechat pro tento účel znovu zkolaudovat. Bez toho by na štědré státní příspěvky nedosáhl.

„Platný územní plán města navíc neumožňuje, aby v této lokalitě bylo bydlení. Musel by se změnit a díky tomu máme možnost ovlivnit budoucí využití objektu," připomněl František John.

Kdo bude novým majitelem krizové nemocnice, zatím není oficiálně známé. Areál nyní spravuje Zdravotnické zabezpečení krizových stavů, což je příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví.

Mluvčí resortu Viktorie Plívová Šumperskému a jesenickému deníku potvrdila, že krizová nemocnice je na prodej. „Zdravotnické zabezpečení krizových stavů vypsalo výběrové řízení na koupi nemovitostí, jelikož o ně neprojevil zájem žádný jiný orgán státu. Resort zdravotnictví postoupil nejvýhodnější nabídku vzešlou z výběrového řízení ministerstvu financí ke konečnému schválení," sdělila Viktorie Plívová.

Kdy stát dotáhne prodej „spící" nemocnice do konce a areál získá nového majitele, zatím není jasné. V katastru nemovitostí je jako majitel zapsán stále stát zastupovaný Zdravotnickým zabezpečením krizových stavů.

Podle informací Šumperského a jesenického deníku se novým majitelem má stát firma HOPR TRADE, která na střední Moravě provozuje síť výkupen kovů. Jejího jednatele Petra Hoška se ani přes opakovanou snahu nepodařilo kontaktovat.

Na e-mailové dotazy, zda se společnost opravdu uchází o koupi krizové nemocnice a jaké má plány na její další využití, po více než týdnu nereagoval ani Petr Hošek, ani výkonná ředitelka firmy Dana Dragounová.

Starosta František John nicméně potvrdil, že už se zástupci firmy jednal. „Vzhledem k fámám, které po Zábřehu panují, jsem celou věc prověřoval. Mluvil jsem s ředitelkou firmy a ta mé obavy rozptýlila. O tom, že by z krizové nemocnice byla ubytovna, prý neuvažují," řekl František John.

Stát prodej krizové nemocnice zvažoval už několikrát. Důvodem byly především finance. Ministerstvo zdravotnictví v době úspor už nemělo prostředky, aby areál dále udržovalo.

Před dvěma lety stát krizovou nemocnici dokonce nabídl městu, které to ale odmítlo. Důvodem byly astronomické náklady, které by si vyžádala rekonstrukce objektu pro nové využití.

Více než čtyřicet let stará nemocnice se tyčí na vršku nad městem. Původnímu účelu nikdy nesloužila, stát ji dlouhá léta používal jako sklad léků. Areál na ploše více než třinácti tisíc metrů čtverečních je typickou stavbou civilní ochrany ze šedesátých let minulého století. Kapacita byla tři sta lidí. Uvnitř nechyběly operační sály, kuchyně, jídelna a technické zázemí. Nemocnice byla připravená během chvíle přijmout pacienty. Nyní už jsou všechny objekty vyklizené a prázdné.