Největší porci z medvěda tentokrát dostaly školy. Radovat se mohou zejména v Rapotíně, který získal na opravu školní budovy deset milionů korun.

„Je to vynikající zpráva pro občany a hlavně pro rodiče dětí, které opět mají naději na slušné podmínky pro výuku. Deset milionů – to je nejméně třetina částky, kterou na opravu havarijního stavu budovy potřebujeme,“ řekl místostarosta Rapotína Josef Mikulec (ODS).

Stará školní budova, kolem níž je několik moderních přístaveb včetně krytého bazénu, je už od léta 2007 zavřená. Důvodem je narušená statika.

„V nové přístavbě ve velmi stísněných podmínkách zůstaly třídy prvního stupně; řadu provozních věcí musíme řešit provizorně, protože ve staré budově byla mimo jiné kuchyně, jídelna a sklady. Žáky druhého stupně jsme museli přesunout do Petrova,“ popsal situaci Mikulec.

Důvod k radosti naopak nemá Loučná nad Desnou, protože její žádost o deset milionů neprošla. „Budeme se snažit získat finance z jiných dotací, ale určitě to budou menší částky, takže oprava bude ještě běh na dlouhou trať,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek (ČSSD).

Loučenská škola sice na první pohled vypadá jako z cukru, ale je to jen díky nové fasádě. Hlavní budova potřebuje výtah a rekonstrukci topení, rozvodů vody a osvětlení. Vedlejší budova s kuchyní ještě nemá fasádu a nad kuchyní čekají na dokončení odborné učebny.

Do rozpočtu prosadili poslanci žádost o milion korun pro školu ve Velkých Losinách a třímilionovou podporu na rekonstrukci radnice v Postřelmově.

Na Jesenicku se může na tři miliony těšit Aeroklub Jeseník. Peníze potřebuje na úpravu plochy letiště v Hradci – Nové Vsi. Zlaté Hory dostanou jeden milion korun na stavbu fotbalového hřiště a Javorník také milion na opravu střechy plaveckého bazénu.

Radnice v Jeseníku dostane dva miliony korun, kterými chce podpořit vybudování centrální kotelny na vytápění tuhou biomasou. Ekologický systém vytápění by měl razantně snížit cenu tepla ve městě.

Stanislava Rybičková, Danuše Krčová