„Soud se bude zabývat ještě jedním spisem, zkoumání ostatních je ukončeno. Nepředpokládáme, že by byl ještě někdo další na amnestii propuštěn," sdělila Kamila Válková.

Na Šumpersko do současné doby dorazily desítky vězňů, kteří si tresty odpykávali na různých místech republiky. Řada z nich zamířila ke svým rodinám, další ale patrně rozšíří řadu bezdomovců.

„Kontaktovalo nás sedm lidí, kteří se po amnestii vrátili z věznice. Jeden je v současné době na ubytovně, ostatní se spíše azylovému domu vyhýbají, protože pobyt v dalším režimovém zařízení je pro ně nepříjemný. Ale využili služeb ošacovací střediska, především si doplnili zimní oblečení.  Několik lidí využívá služeb denního stacionáře," řekl ředitel šumperského Centra sociálních služeb Armády spásy David Jersák.

Většina amnestovaných hned zamířila na úřad práce, ten totiž vyplácí mimořádnou dávku v hmotné nouzi ve výši tisíc korun. Bývalí vězni se totiž z nápravného zařízení zpravidla vraceli bez koruny, dostali pouze prostředky na cestu do místa trvalého bydliště. „Zaregistrovalo se pětatřicet lidí. To je zhruba desetina všech uchazečů o práci, kteří na úřad práce přibyli v lednu. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má ale z amnestovaných pouze pár lidí," sdělil Petr Habich z šumperského úřadu práce. Podporu v nezaměstnanosti mohou pobírat lidé, kteří v posledních dvou letech odpracovali alespoň rok. V opačném případě jim přináležejí sociální dávky.

Uplatnění bývalých trestanců na trhu práce bude podle Petra Habicha problematické, většina z nich má pouze základní vzdělání, záležet bude také na zaměstnavateli. Řada z nich požaduje čistý trestní rejstřík.