Pokud by někdo hledal nejkrásnější a nejhonosnější dům v Jeseníku, s největší pravděpodobností by jej místní poslali k Regenhartově vile. Budovu v neobarokním stylu na ulici Josefa Hory vlastnila až do loňského podzimu Všeobecná zdravotní pojišťovna. Kvůli úsporám provozních nákladů a snižování počtu zaměstnanců ji prodala.

Regenhartova vila v Jeseníku* Honosnou rezidenci v neobarokním stylu nechal v letech 1898 až 1899 v tehdejším Frývaldově postavit majitel textilní továrny Erns Regenhart

* Vila má půdorys písmene L.
V přízemí se nacházely salony a provozní místnosti, do patra architekt umístil ložnici, pokoje pro hosty a koupelny

* Po znárodnění vila sloužila jako jesle podniku Moravolen. Poté zde byly byty

* V roce 1996 objekt koupila Všeobecná zdravotní pojišťovna jako sídlo pro svou regionální pobočku. Při nákladné rekonstrukci mu vrátila původní podobu. V roce 2012 vilu prodala

„Do elektronické aukce na naši nemovitost v Jeseníku se přihlásili tři zájemci. Vyvolávací cena byla devět milionů korun, nejvyšší nabídka činila deset milionů šest set tisíc korun," sdělil loni v listopadu tehdejší mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Podle výpisu z katastru nemovitostí dnes vilu a rozlehlý okolní pozemek vlastní pražská akciová společnost Villa Regenhart. Na začátku srpna uspěla v Regionálním operačním programu s žádostí o dotaci na projekt, který počítá s rekonstrukcí vily a sousedního zahradnického domku. Z komplexu vznikne luxusní čtyřhvězdičkový hotel Vila Regenhart Spa&Wellness.

„V třípatrovém objektu budou vybudovány luxusní apartmány, restaurace a v suterénu rozsáhlé wellness zařízení s bazénem, saunovým světem a prostory pro koupele a masáže. Ubytovací kapacity budou vybudovány také v druhém objektu, který bude certifikován jako depandance. Celkově vznikne čtyřicet dva nových lůžek," informovala o projektu mluvčí Regionální rady Střední Morava Renata Škrobálková.

Součástí záměru je také obnova venkovních prostor, vybudování přístupových komunikací a parkoviště. Celková výše dotace dosahuje 14 milionů 865 tisíc korun.

Jak se bude luxusnímu hotelu v Jeseníku dařit, je otázkou. Například zástupce firmy Aleris, která v centru města provozuje čtyřhvězdičkový hotel Slovan, přiznává, že provozování takového hotelu je v Jeseníku velký oříšek. Alteris má hotely i v Jizerských horách, Krkonoších a na Šumavě.

„Díky tomu, že máme ostatní objekty, nám stačí, že budeme na nule. K tomu se postupně blížíme. Čekali jsme, že to bude snadnější," poznamenal k provozování Slovanu Miloš Lippert z firmy Alteris.