„Největší problémy byly v okolí Hoštejna, Jedlí i Růžového údolí. Škody zatím stále počítáme, ale zřejmě budou tak kolem milionu korun," sdělil dispečer cestmistrovství ve Zvoli Ivan Petko.

Ze dvou táborů v okolí Hoštejna museli záchranáři evakuovat kolem devadesáti dětí. Noc na pondělí strávily v sále kulturního domu v Hoštejně, místnost jim uvolnila obec. Táborníky nyní čeká úklid. Jejich základny vyplavila říčka Březná, který se po lijácích změnila v dravou řeku. Během nedělního odpoledne se hladina zvedla o dobrý metr a voda se začala vylévat z koryta.

Tábor u Hoštejna, kde tráví dva prázdninové týdny děti ze Sboru dobrovolných hasičů z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku, byl ještě včera prázdný. Táborníci si totiž vyšli na výpravu a také noc na úterý budou zřejmě ještě trávit v kulturním domě.

„V neděli se hnala jedna bouřka za druhou, přišlo i krupobití, takže tu bylo všude bílo. To jsme zrovna kopali odtokové strouhy kolem kuchyně, ty rány od velkých krup příjemné vůbec nebyly," popsal nedělní odpoledne jeden z vedoucích Jaroslav Maixner, který je povoláním profesionální hasič. Účastníci tábora prý mimořádnou situaci brali sportovně.

„Menší děcka byla trochu vykulená, ale ti větší z toho měli legraci. Strach jsme ale neměli, všichni jsme hasiči, navíc zdejší jednotky situaci monitorovaly. Děti si pak sbalily spacáky a ešusy, hasiči nás jen doprovodili do kulturního domu, " dodal Jaroslav Maixner. Na místo dorazili také skauti, kterým táborová základna patří. Ti zase pomohli s přemístěním několika stanů s podsadami, které se během chvíle ocitly ve vodní laguně.

„Teď se bude uklízet, voda nám prošla mimo jiné kuchyní, strhla také mostek přes Březnou. Sušíme několik matrací a další věci, teď už doufáme, že pobyt bude v pohodě," konstatoval hasič Jaroslav Maixner. Na tábory jezdí v roli vedoucího řadu let, podobnou situaci ale nezažil.

Evakuaci neušel ani tábor o kousek výš, na kterém tráví prázdniny děti z Lutína u Olomouce. Také ty přespaly v sále kulturního domu.

„Podařilo se nám všechny děti bez problémů provizorně ubytovat, překvapilo mě, jak jsou všichni disciplinovaní. Pomohli také místní občané, například ráno dětem jedna paní přinesla několik pekáčů buchet," řekl místostarosta Hoštejna Luděk Diblík.

Lijáky zasáhly také nedaleké Jedlí a další obce.   Silničáři zde ještě v pondělí měli plné ruce práce. Čistili ucpané vpusti a uklízeli z komunikací náplavy bahna a kamenů. „V terénu jsme všichni, voda místy udělala paseku," konstatoval František Pavlík z cestmistrovství Zvole. Místní občané z vesnic na Zábřežsku podobný intenzivní slejvák dlouho nepamatují. „Já jsem tu teprve dvaatřicet let, ale můj známý říkal, že podobná průtrž tu byla někdy před padesáti lety. Mě to teď nijak nezasáhlo, voda se mi do chalupy nedostala. Ale třeba sousedům vyplavila z pozemku brambory," řekl obyvatel Jedlí Jan Karnaj.

Přívalové deště naposledy potrápily v květnu Jesenicko, po nich se škoda vyšplhala na 90 milionů korun. Voda tam tehdy zatopila sklepy, poničila silnice a také řadu mostů.