Léta nevyužívaný a až do letoška zanedbaný park mezi ulicí Pražskou a řekou Moravou má za sebou úspěšnou sezonu. Jen v letošním roce se zde konalo devět kulturních akcí. Ty, které se uskutečnily do začátku září, navštívilo celkem čtyři a půl tisíce lidí.

„Letos jsem navštívila promítání letního kina a bylo to fajn. Je dobře, že se park podařilo dát trochu dohromady a pořádají se tu akce,“ poznamenala Marie Doležalová, která žije v menší obci na Hanušovicku.

Dvouapůlhektarový prostor město od dosavadních majitelů koupilo letos v březnu. „Hanušovice neměly místo, kde by se lidé mohli setkávat. Nejsme úplně nejmenší město a když chceme udělat venkovní kulturní akci, takový prostor potřebujeme. V každém městě je to velmi důležitá věc,“ objasnil starosta Hanušovic Marek Kostka.

Svatomartinské putování v Zábřehu
Děti si zavolaly na Martina. Přivezl i sníh

Jak bude vypadat park?

Samospráva připravuje revitalizaci parku. Ten se po ní bude skládat ze tří částí: naučné, parkové a prostoru pro setkávání. V areálu tak vznikne naučná stezka pro děti nebo pódium pro společenské akce. Areál bude ohraničovat ovál, sloužící jako cyklochodník s propojením na ulici Pražskou. Na ovál bude též vyústěná lávka přes řeku Moravu. Areál spojí skrze ulici Dukelskou s centrem města.

5. PROVOZ. V tehdejší době se ve velkém budovaly nové silnice. Krevní oběh města se tak podstatně zrychlil. Na snímku je křižovatka dnešních ulic Jesenická a M. R. Štefánika.
JAK PLYNE ČAS: Takto to vypadalo v šumperských ulicích před 40 lety

K bydlení i podnikání

Ožít má prostor i na druhé straně silnice. Místo, kde do roku 2013 stál areál textilky Slezan, získala rovněž do svého vlastnictví samospráva. Počítá zde s bytovou výstavbou. Vyrůst by zde mohly bytové a rodinné domy, v plánech figuruje i dům s pečovatelskou službou pro seniory.

„Část areálu směrem k železniční trati má sloužit k podnikání,“ poznamenal starosta Marek Kostka.

V prostoru bývalého depa radnice plánuje vybudovat parkoviště pro akce v parku i obyvatele panelového sídliště. Vzniknout by zde mělo i dětské dopravní hřiště a aktivní zóna pro mladé lidi. V jednání s Olomouckým krajem je i vybudování nové základny záchranné služby.

Letní divadlo ve Smetanových sadech v Jeseníku
Letní divadlo v Jeseníku je zachráněno, na opravách se pracuje o sto šest