Jedná se o poslední procenta území. Některá navíc návštěvníky překvapí svojí divokostí. Například údolí řeky Bystřice, třináctikilometrový úsek vedoucí kaňonem kolem skalních výchozů a hučící vody.

„Ani čárka. Úplně bez signálu,“ udivuje v neděli odpoledne pětačtyřicetiletou Moniku z Olomouce, když po modré turistické značce klesá ze skalních východů Malého Rabštejna dolů k řece Bystřici. Na cestě mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou mobil zase vrátila do batohu.

Kdo chce být co nejdále internetu a sociálních sítí, pro toho představuje údolí řeky Bystřice jistou volbu. Je jedním z turisticky velice atraktivních bílých míst na mapě mobilních operátorů, která o víkendech vyhledávají výletníci nejen z Olomouce. Lidí ale není tolik jako na některých horských magistrálách.

Ilustrační foto
Firmy po celém Olomouckém kraji nabírají desítky lidi. Kde hledají zaměstnance?

Kaňon, kterým vede železniční trať spojující Bruntál a Olomouc, láká svojí divokostí. Naučná stezka vede svahy porostlými lesy kolem četných skalních výchozů a zase klesá na dno údolí k hučící vodě. Místy vede jen po úzké lesní cestě. Území představuje nespočet přírodních krás a zajímavostí.

Šternbersko a Libavá

Na bílá místa bez signálu některé hotely v Olomouckém kraji přímo lákají. Například Sport & Relax areál Bozeňov v kopcích mezi Mohelnicí a Zábřehem.

„Totální digitální detox! Není tu signál, pro odpočinek v dnešní době přímo ideální místo,“ zval provozovatel Juraj Jánošík. Areál ovšem uzavřela vládní opatření proti koronaviru. Krásná příroda v blízkosti Jeseníků ale stojí za výlet.

„Otužujete se? Pak dvě krásné přehrady, zejména horní nádrž rozhodně stojí za cestu k nám,“ popisoval Jánošík.

Běžkařky na Paprsku. Ilustrační foto
Toto v Jeseníkách nepamatují! Běžkařům chystají kilometry stop, v půlce dubna

Míst, která jsou bez signálu, v celém Česku ubývá. Podle údajů operátorů jsou v Olomouckém kraji nepokryty poslední jednotky procent území.

„Pouze 5,9 procenta území Olomouckého kraje nemáme pokryto LTE signálem. Populaci Olomouckého kraje pokrýváme LTE sítí v 99,7 procentech, tedy 0,3 procenta populace pokryto není,“ sdělila Deníku Kateřina Mikesková, mluvčí společnosti T-Mobile.

Konkrétně v okrese Olomouc je nejvíce bílých míst v oblasti lesů vojenského prostoru Libavá.

„Dále pak v okolí místní silnice z Bělkovic-Lašťan do Hraničních Petrovic a v lokalitě Horní Žleb,“ zmínila.

Bílá místa hlavně na Jesenicku

Nepokryté oblasti jsou obecně především v místech členitého a kopcovitého terénu.

„Takových oblastí postupně ubývá. Poslední desetiny procent populace pokrýváme signálem podle potenciálu očekávaného využití hlasové a datové služby s přihlédnutím ke společenskému a ekonomickému benefitu pokrytí dané lokality,“ dodala Kateřina Mikesková.

Primářka Jarmila Kohoutová, koordinátorka očkování v Olomouckém kraji
Nakažení po vakcíně? Bude "normální" léto? O očkování a vyhlídkách v OL kraji

Podobně společnost 02 pokrývá signálem 99,7 procenta obyvatel a 94 procent území kraje.

„Nejlepší pokrytí je v okrese Přerov a nejslabší na Jesenicku. Pokrytí se tam zlepšuje jen velmi obtížně, především z důvodu velmi vysokých nákladů v poměru k možným příjmům,“ vysvětlila mluvčí O2 Blanka Vokounová.

„Většinou zde neexistují vhodné stavby pro umístění základnových stanic, proto je třeba zajistit výstavbu vlastních stožárů, vybudovat dlouhé elektropřípojky a přístupové cesty. Situace je o to složitější, pokud se jedná o chráněné území, kde výstavba podléhá přísnějším podmínkám,“ popisovala.

Podle společnosti Vodafone je obecně „bílých míst“ bez signálu v Česku ve srovnání se zahraničím, například i s Německem, velice málo.

„Například v horských oblastech se snažíme dokrýt frekventovanější turistické trasy. Naše možnosti jsou omezené zejména terénem, který je rozhodující jak pro samotné šíření mobilního signálu, tak i pro možnost připojení základnové stanice do sítě. Velkým problémem výstavby základnových stanic jsou i elektrické přípojky, které nelze realizovat bez platných souhlasů majitelů pozemků a mnohdy enormních nákladů v zalesněných a skalnatých terénech. Zde narážíme na orgány činné v ochraně přírody, což je ovšem v rozporu s požadavkem co největšího pokrytí mobilním signálem,“ vysvětloval limity mluvčí společnosti Vodafone Ondra Luštinec.