„Běží hrubá stavba, vše jde podle harmonogramu," konstatoval starosta Jeseníku Adam Kalous.

Stavbaři začali nové objekty na okraji města budovat loni v polovině října. Nyní se projekt dostal do fáze nejcitlivější pro obyvatele přilehlého penzionu do seniory.

Penzion pro seniory Jeseník v současnostiZařízení na Beskydské ulici: 38 míst chráněného bydlení
Zařízení na ulici Jaroslava Ježka: 22 míst chráněného bydlení

Nové uspořádáníZařízení na Beskydské ulici: 14 míst chráněného bydlení + 44 lůžek s komplexní péčí + 10 míst denního stacionáře
Zařízení na ulici Jaroslava Ježka: 22 míst chráněného bydlení

V půli ledna se dělníci se na čtyřicet dní nastěhovali do budovy penzionu. Přestavují zde někdejší skladové prostory na místnosti pro zdravotnický personál, šatny a centrální koupelnu pro klienty.

Kromě úpravy tří místností budou pod podhledy na chodbách rozvádět komunikační systém. Klienti si jím budou moci v případě nouze přivolat zdravotníky.

Vedení penzionu se snaží zorganizovat stavbu tak, aby se stávajících obyvatel dotkla co nejméně.

„Nastavujeme služby tak, abychom mohli prostory neustále uklízet a udržovat po stavbařích pořádek. Pečovatelské služby jsme rozšířili i na víkendy. Snažíme se tím kompenzovat újmu našim obyvatelům," řekl ředitel Penzionu pro seniory Jeseník Jan Rotter.

Po ukončení stavebních prací se v nejvyšším patře stávající budovy bude jako doposud nacházet chráněné bydlení pro seniory. Slouží lidem, kteří jsou více soběstační. V přízemí a prvním patře vznikne čtyřiadvacet lůžek pro seniory, kteří potřebují nepřetržitou péči. Dalších dvacet těchto lůžek vznikne v přilehlé nové třípodlažní budově. Celkově tak centrum poskytne komplexní péči 44 lidem.

Mezi oběma budovami se bude nacházet přízemní objekt gastroprovozu a spojovací krček. V něm bude umístěna jídelna, která bude zároveň sloužit jako společenská místnost.

V nové třípodlažní budově najde zázemí i denní stacionář. Desítka klientů v něm od ranních do odpoledních hodin dostane potřebnou péči, stravu a bude se moci věnovat různým aktivitám.

Služba bude určena pro seniory, kteří nemohou zůstat sami doma a jejichž příbuzní o ně přes den například kvůli zaměstnání nemohou pečovat. „Umožní, aby klient mohl zůstat ve svém domácím prostředí a nemusel využívat služby pobytového zařízení," řekl Jan Rotter.

Stejnou službu již nabízí charitní zařízení Domovinka v Zábřehu a šumperská organizace Pontis. V Jeseníku bude denní stacionář novinkou.

V rámci Centra sociálních služeb vznikne nejméně patnáct nových pracovních míst. „Převážnou část budou tvořit pracovníci přímé obslužné péče, pak zdravotníci a pracovníci gastroprovozu," přiblížil Jan Rotter.

Zařízení pro seniory se čtyřiadvacetihodinovou péčí v Jeseníku chybělo. O jeho zřízení žádaly v petici stovky lidí. Nyní se domovy důchodců s komplexní péčí nacházejí nejblíže ve Zlatých Horách či Kobylé nad Vidnavkou.