Vedoucí šumperských oddílů však vymysleli jiný způsob, jak poděkovat svým spolupracovníkům a kamarádům.

„Spolu s vedoucí dívčího oddílu Markétou Hamplovou jsme se rozhodli uspořádat pro rádce zážitkový kurz. Chceme tím vyjádřit velký dík za jejich práci, kterou v průběhu celého roku odvádějí,“ říká organizátor kurzu a vedoucí chlapeckého oddílu Martin Kuchtík.

„Cílem kurzu byl rozvoj účastníků jak fyzický, tak psychický. Chtěli jsme vytvořit dostatek prostoru pro zamyšlení se nad některými životními otázkami. Mimo jiné nám šlo také o posílení vazeb mezi lidmi z různých oddílů. To vše zábavnou formou, hrami a hlubokými zážitky, na které se nedá zapomenout,“ vysvětluje Kuchtík.

Bláto a pirátský výlet

Instruktoři připravili náročný program. „Hned na začátku kurzu jsme zařadili závod dvojic, kdy se účastníci museli plazit v blátě nebo překonávat lanové překážky,“ odhaluje část programu jeden z instruktorů.

Největší fyzickou zátěž však zakusili starší skauti při pirátském výletě. „Na třicetikilometrové trase jsme museli splnit několik úkolů. Například vyřešit tajnou šifru, najít láhev se vzkazem ukrytou v terénu nebo najít zakopanou mapu,“ líčí své zážitky jeden z účastníků Filip Valenta.

Když se vraceli zpět, strhly se tři velké bitvy. Vítězové měli poté výhodu při finálovém běhu na vrchol Kamence. „Rozhodovalo se až v posledních metrech. Tady si všichni sáhli na dno,“ popisuje náročný závod Kuchtík.

Právě hluboké zážitky a čas strávený s přáteli oceňují účastníci nejvíc. „Jeden z nejlepších týdnů v roce je bohužel za mnou. Bylo to parádní,“ usmívá se rádce jedné z družin Marek Novák.

Vedoucí začali s přípravami na kurz už v únoru. „Museli jsme najít vhodnou chatu, začít vymýšlet program a shánět potřebné rekvizity, kterých jsme použili stovky,“ popisuje hlavní vedoucí.

Na šestidenní pobyt nakonec vyrazilo šestnáct účastníků a sedm instruktorů do penzionu v Hraběšicích. „Při jednom z programů jsme kompletně vyčistili koryto místního potoka, které bylo hodně zanesené,“ uvedl Kuchtík.

„Odnesla jsem si mnohonásobně víc, než jsem čekala. A to nemluvím jen o posílení fyzičky, ale i o vnitřním překonávání. Zkrátka se cítím silnější a zase o kousek dál na cestě k poznání sebe sama,“ shrnula své zážitky Gabriela Horníčková.

Podobný kurz absolvovali skauti už loni. V táboře na louce poblíž Ramzové strávili pět dní. „Měli jsme obavu, abychom se vyrovnali minulému kurzu, který se obzvláště vydařil. To se nám podle reakcí účastníků povedlo, z čehož máme velkou radost,“ říká Kuchtík.

JAN SUCHOMEL