Hlouběji do peněženky bude muset sáhnout i Martin Dvořák ze Zábřehu. S partnerkou a dvěma malými dětmi žije v rodinném domě. „Každé zdražení je samozřejmě nepříjemné, protože ceny rostou skoro u všeho, kdežto platy ne," komentoval chystané zvýšení ceny Martin Dvořák.

Doma se celá rodina snaží šetřit vodou, jak se dá.

„Vanu napouštíme jen dětem, my s partnerkou se sprchujeme, protože je to úspornější. Na záchodě máme nádržku s dvěma režimy splachování. Pořídili jsme si také myčku, oproti mytí pod tekoucí vodou v dřezu dokáže ušetřit docela hodně vody," vyjmenoval Martin Dvořák.

Vývoj cen vodného a stočného pro zákazníky Šumperské provozní vodohospodářské společnosti.

Vývoj ceny vodného a stočného v tabulce. Klikněte pro zvětšení.

V rodinném domě navíc spotřebu vody zvyšuje zahrádka.

„Máme sudy na dešťovou vodu, ovšem letos nám byly k ničemu, když celé léto nezapršelo. Polévali jsme jen kytky a zeleninu, na trávník jsem v těch vedrech rezignoval, protože to bychom se nedoplatili," konstatoval Martin Dvořák.

Majitelem vodovodních řadů, kanalizačního potrubí a čistíren odpadních vod je společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ). Jejími akcionáři je osmadvacet měst a obcí okresu od Starého Města až po Loštice. Veškerá zařízení VHZ pronajímá Šumperské provozní vodohospodářské společnosti. Ta letos zvítězila v koncesním řízení, takže infrastrukturu bude provozovat až do roku 2020.

Faktory ovlivňující cenu

Cenu vodného a stočného ovlivňuje několik faktorů. Především jsou to náklady provozovatele, tedy ŠPVS, na dopravu vody potrubím až ke kohoutkům a následně od odběratelů do čističek odpadních vod.

Druhým faktorem je nájemné, které společnost VHZ účtuje za svou infrastrukturu provozovateli. Letos je to osmašedesát milionů korun. „Nájemné se bude muset v dalších letech zvedat, což povede i k růstu cen vodného a stočného. Je to jediný příjem, z něhož naše společnost tvoří zdroje na investice a opravy," uvedl předseda představenstva společnosti VHZ Petr Suchomel.

Do ceny vody se promítají i letošní obří investice do výstavby kanalizace v pěti největších městech regionu za více než jednu a půl miliardy korun. Velkou většinu prostředků poskytla Evropská unie prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.

„Dotační smlouvy obsahují závazek zvedat každý rok nájemné o dvě procenta nad aktuální výši inflace. Původní smlouvy přitom ještě na jaře počítaly se zdražování o pět procent ročně, povedlo se ale vyjednat jejich změnu," připomněl Petr Suchomel.

Také nájemné mělo být podle představ Státního fondu životního prostředí podstatně vyšší. To by ale vystřelilo cenu vodného a stočného až přes stokorunu za kubík.

Zisk provozovatele je pevně daný dosazením do složitého matematického vzorce, který sestavil Státní fond životního prostředí. Jeho výsledkem je konečná cena, kterou spotřebitelé zaplatí.

Společnost ŠPVS vzhledem ke zdražení nabízí zákazníkům, aby jí nahlásili stav vodoměrů ke konci roku a tím si zajistili, že za odebranou vodu zaplatí ještě letošní cenu. Učinit tak mohou telefonicky nebo e-mailem.

„V případě nenahlášení stavu vodoměru do 7. ledna bude proveden technický propočet, tak jak je to obvyklé. Vyúčtování obdrží zákazníci naší společnosti ve stejném období jako v přecházejících letech," uvedl generální ředitel ŠPVS Radim Jirout.