Například Bouzov nabízí v sobotu zdarma výstup na věž. Na zámku Velké Losiny dostanou návštěvníci ke vstupnému poloviční slevu a v Rytířském sále si přitom mohou poslechnout malý koncert dobové hudby.

Na zámku Jánský Vrch v Javorníku budou mít děti v doprovodu rodičů zdarma vstup na oba prohlídkové okruhy.

Mimořádně bude v sobotu i v neděli otevřena renesanční tvrz v Nemili, která byla v polovině března prohlášena kulturní památkou. „Nabízíme velikonočně laděnou prohlídku spojenou s výstavou obecní kroniky Nemile se zápisy až z roku 1926. K dispozici budou také kroniky školy a školky, výstavní a prodejní stánek se svícemi charitní dílny z Palonína a prodejní stánek keramiky,“ zve Jaromír Schoffer ze sdružení, které památku opravuje a provozuje.

Uvnitř tvrze si mohou návštěvníci prohlédnout dvě kompletně zařízené místnosti včetně nábytku pocházejícího ze zámku Velké Losiny a desítky středověkých i novějších předmětů nalezených při výkopech na tvrzi.

Tvrz v Nemili bude oba víkendové dny otevřena od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin. Základní vstupné je 50 korun, děti mají vstup zdarma.

Platit nemusejí v sobotu návštěvníci ve všech zařízeních Vlastivědného muzea v Šumperku. „Nabídka platí pro muzea v Šumperku, Zábřehu a Mohelnici, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově,“ zve mluvčí muzea Miluše Berková.

Otevřen bude i klášterní kostel Zvěstování Panny Marie v Šumperku, kde se v sobotu od 7 do 17 hodin koná festival dětských sborů Zlatá lyra.

Volný vstup je v sobotu také do obou zařízení Vlastivědného muzea Jesenicka - do Vodní tvrze v Jeseníku a do rodného domu Vincence Priessnitze v lázních.