Celá rekonstrukce si vyžádá asi 196 milionů korun, první etapa, která by se dala dokončit samostatně, má stát asi 119 milionů. Pravděpodobnost víceprací, a tedy dalších nákladů je však podle některých zastupitelů velká. V letošním rozpočtu má Zábřeh na stavbu vyčleněno 58 milionů, tedy necelou polovinu toho, co by spolkla první etapa.

Velký otazník se vznáší nad příslibem dotace z ministerstva financí, kterou už v únoru avizoval starosta Zdeněk Kolář (ODS). Neoficiálně se hovoří o částce 31 milionů korun s tím, že o stejnou částku by město požádalo i příští rok. „Dotace stále ještě není potvrzena, ale pracujeme na tom, aby ji město získalo,“ řekl ve středu na jednání zastupitelstva Ko­lář.

Někteří zastupitelé netajili obavy, že bazén může skončit v podobných problémech jako před časem stavba přednádraží.

Finanční výbor předložil návrh na usnesení, aby město rekonstrukci nezahajovalo bez toho, že by mělo předem zajištěny peníze na celou stavbu. Návrh však při hlasování neprošel.

„Zajistit předem celou částku není reálné, ze zkušenosti vím, že se to nemůže podařit,“ varoval radní Zdeněk David (nez.) a pokračoval: „Pokud jde o slibovanou dotaci, dejme jí ještě čas do srpna. Později bychom ji už nestihli proinvestovat. Jestli dotace nevyjde, budeme pak muset hledat jiné řešení,“ řekl David.

I s případnou letošní pomocí státu by ale na první etapu pořád chybělo asi 30 milionů korun. Podle člena finančního výboru Františka Johna (KDU-ČSL) se Zábřeh za současné situace nemůže do stavby pustit bez rizika, že to ohrozí finanční zdraví města. V příštím roce totiž Zábřeh čekají gigantické výdaje na rekonstrukci kanalizace, na níž se musí podílet asi 70 miliony korun; dalších asi 25 milionů bude stát úprava povrchů. Náklady bude město hradit z úvěru.

Rekonstrukce krytého bazénu má být velkorysá. Podle návrhu Studia 2001 and Partners v čele s Miloslavem Tempírem zůstane stát jen část vstupní budovy. Na místě bazénu mají vyrůst haly dvě – jedna pro závodní, druhá pro rekreační a dětský bazén. Projektant stále ještě nedodal projekt ke stavebnímu povolení, radnice mu dala lhůtu do konce června.

Opoziční zastupitelé několikrát kritizovali přípravu akce a zejména výběr dodavatele, který byl podle nich uspěchaný.