Pokud všechno půjde hladce, mohli by se lidé v bazénu s šesti dráhami koupat v roce 2010 nebo o rok později.

Problém je v tom, že první etapa si vyžádá sumu 117 milionů korun. K dispozici je zatím 15 milionů od státu a šest milionů od kraje. Ostatní finance musí město během dvou let najít ve svém rozpočtu, vzít si úvěr, případně získat další dotace. A to v situaci, kdy ho pravděpodobně čeká obří investice do kanalizace.

Rozhodnutí odstartovat stavbu bazénu provázela bouřlivá diskuse zastupitelů. Proti byli zástupci Volby pro město a místostarosta Lubomír Sommer (KDU-ČSL). Projekt je podle nich megalomanský.

„Město na takovou investici nemá. Svážeme ruce našim nástupcům. Věřím, že to budou jiní lidé, protože nás už nikdo nezvolí za to, co tady ty dva roky předvádíme,“ řekl Petr Šebesta (VPM) v narážce na neustálé spory v zastupitelstvu.

Jeho stranický kolega a nový zastupitel Svatoslav Valenta, bývalý vedoucí plaveckého areálu, kritizoval také překotnou přípravu stavby. „Při menší opravě do 300 tisíc korun mohl bazén ještě pár let sloužit a rekonstrukci jsme mohli připravit v klidu,“ řekl Valenta.

Výhrady měli i další zastupitelé, ale pro zahájení se nakonec zvedlo čtrnáct rukou.

„Kdybychom letos nezačali, slíbené dotace budou nenávratně pryč. Bazén navíc budujeme pro celý mikroregion,“ řekl starosta Zdeněk Kolář (ODS).

Zdeněk Kunert (ODS) obhajoval projekt příkladem z Postřelmova, kde se obec pustila do stavby tělocvičny za 60 milionů s tím, že na začátku měla jen 15 milionů na hrubou stavbu. Zbytek peněz sehnala během dvou let.

Krytý bazén v Zábřehu zavřelo město loni v květnu. Důvodem byl zejména havarijní stav nosných konstrukcí.

První etapa nové stavby je rozdělena na tři postupné kroky, a pokud se podaří uskutečnit do příštího léta první dva, nezůstane venkovní bazén v létě zavřený. Jeho technologie je totiž součástí krytého bazénu. Projekt obsahuje ještě druhou etapu za 78 milionů. V ní by měla vyrůst další hala s rekreačním bazénem a vodními atrakcemi.

Kam dál:
Zábřežné: Koncerty na bazénu nám vadí