Nejvíce peněz spolyká rekonstrukce stávající kanalizace a stavba nové především v Krumpachu a Ráječku. Kromě toho ještě město letos přebuduje takzvanou Masarykovu školu pro potřeby místní základní umělecké školy a čeká ho i zateplování základní školy na sídlišti Severovýchod.

Výstavba nové
a rekonstrukce stávající kanalizace, přebudování Masarykovy školy
pro potřeby základní umělecké školy
a zateplení školy
na Severovýchodě
si vyžádají dohromady přes 160 milionů korun

„Finanční situace města může být v budoucnu napjatá. Pokud budeme realizovat všechny tři investiční akce a do toho vstoupí nečekané výdaje, třeba ohledně firmy Wanemi, mohlo by se město dostat i do platební neschopnosti," varoval předseda finančního výboru města a zastupitel Martin Strouhal.

Vedení města dělá největší starost právě otázka vypořádání s firmou Wanemi, pokud by nevyšel její investiční záměr na stavbu papírny a energetického zdroje v průmyslové zóně Leštinská. Zábřeh se nyní s firmou soudí o platnost smluv na prodej pozemků.

U okresního soudu uspělo město. Odvolací krajský soud dal ale zapravdu Wanemi a smlouvy podle něj platí. Zábřeh podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který definitivně rozhodne.

Wanemi ale avizovala, že v případě neplatnosti smluv bude po městu vymáhat odškodné za náklady, které na přípravu investice vynaložila. „Firmě Wanemi by tak vznikl nárok na náhradu škody, který se může vyšplhat do stovek milionů až miliardy," upozornil při líčení u Krajského soudu v Olomouci právní zástupce firmy Tomáš Maršál.

Na rekonstrukci kanalizace se bude město podílet pětasedmdesáti miliony korun. Za ně se postaví sedmnáct kilometrů nových stok a opraví deset kilometrů stávajícího potrubí. Dalších pětadvacet milionů si město půjčí na opravu hlavních ulic po výkopových pracích.

„Rekonstrukce kanalizace je nutná, ukázaly to i kamerové zkoušky stávajícího potrubí. A novou kanalizaci je také třeba postavit. Třeba na Ráječku tečou dnes odpadní vody přímo do potoka Vesna," upozornil starosta města František John.

Na další dvě akce, tedy rekonstrukci Masarykovy školy a zateplení školy na Severovýchodě, má zase město přislíbené dotace, které pokryjí podstatnou část nákladů. Navíc z pronájmu Masarykovy školy kraji, který provozuje základní umělecké školy, budou městu plynout příjmy z nájmu.

„Jsem přesvědčen, že za předpokladu, že město bude hospodařit šetrně, je možné všechny tři investiční akce zvládnout," zůstává optimistický starosta John.

„Všechno jsou to potřebné věci a město na ně dostalo dotace, takže je asi dobře, že se do nich chce pustit. Bude to ale určitě náročné. Pokud to zastupitelé uhlídají a nepřivedou město na buben, mají můj obdiv," komentoval plány města místní občan Martin Fiala.