Hlasy třinácti zastupitelů znovu zveřejnilo záměr prodat jí pozemky, na kterých chce firma v průmyslové zóně postavit papírnu a teplárnu. V původním zveřejnění některé pozemky chyběly. Odpůrci Wanemi na tom staví snahu smlouvu zrušit a stavbě zabránit.
Hlasování předcházela bouřlivá diskuse plná ostrých výroků a vzájemného napadání z nemorálnosti a kriminalizování opačného názoru. Výpady se ozývaly zejména z publika, kde mělo velké zastoupení občanské sdružení Za zdravý Ráječek. To se marně snažilo prosadit referendum o stavbě.
Mluvčí Ráječka Petr Wolf si nedal vzít slovo, ani když mu ho starosta neudělil. „Budete mě muset vyvést! Co si o sobě myslíte? Nejste akciovka! Proč trváte na smlouvě, která město zavazuje k velkým sankcím? Proč ji pořád chcete oprašovat?“ ptal se.
„Nové zveřejnění pozemků, to je nepřímé přiznání, že původní smlouva u soudu kvůli závažným vadám neobstojí. Je neplatná, můžete ji zmačkat a zahodit. Žádnou dohodou o narovnání ji nenapravíte,“ varovala z publika advokátka Jana Hamplová, která jménem dvou občanů podala určovací žalobu na neplatnost smlouvy. „Počkejte, jak soud dopadne, a když smlouva nebude platná, můžete vyhlásit referendum,“ radila Hamplová.
Podle právní kanceláře Ritter - Šťastný, která pro Zábřeh pracuje, by nejčistším řešením bylo smlouvu zrušit a začít celý proces schvalování od začátku. S tím ovšem firma Wanemi nesouhlasí, protože do projektu už vložila miliony a novou smlouvu by neměla jistou. Problém chce řešit dohodou o narovnání a těsná většina radních i zastupitelů má vůli jí vyhovět. Jen šest z nich bylo proti. Starosta Zdeněk Kolář se jako u většiny závažných bodů hlasování zdržel.
„Kdysi jsme stáli frontu na banány, teď stojíme na práci. Potřebujeme ve městě investory, kteří práci lidem dají,“ zdůvodnil svou podporu Wanemi zastupitel Petr Hrůza (Sdružení nájemníků).
Soudní spor o smlouvu může přípravu stavby papírny a teplárny v průmyslové zóně velmi zdržet.
„Nicméně doufáme, že nejpozději v roce 2011 začneme stavět,“ uvedl mluvčí Wanemi Petr Vintrocha.
Naopak odpůrci stavby, kteří se obávají zhoršení životního prostředí, pořád doufají, že se jim nakonec přece jen podaří prosadit referendum a stavbě zabránit.