Představitelé Zábřehu se virtuálně setkali prostřednictvím internetového přenosu v 10 hodin yukonského a 18 hodin středoevropského času. Při online ceremonii podepsali dohodu o partnerství. To otevírá možnosti pro výměnu kultur, tradic a inovací mezi oběma městy.

Jako základ dohody slouží Memorandum o porozumění, jehož součástí je preambule zdůrazňující život Jana Eskymo Welzla, nejslavnějšího českého dobrodruha, cestovatele a zábřežského rodáka, kterému se Dawson City stalo v letech 1929 až 1948 domovem. Welzlův dobrodružný duch a přínos jsou v Zábřehu i Dawsonu již dlouho připomínány.

Na beton při osazování desky použil Martin Strouhal štěrk z potoka Bonanza.
Pamětní deska putovala ze Zábřehu do Dawson City

„Město Dawson City je známé z životopisů Jana Eskymo Welzla či Jacka Londona. S námětem uzavřít partnerství přišel dawsonský radní Patrik Pikálek. Partnerství má pro Zábřeh žijící Welzlovým odkazem především symbolický význam,“ okomentoval uzavření partnerství starosta Zábřeha František John.

Dawson leží v severozápadní Kanadě na soutoku řek Yukon a Klondike. Je městem, které spojuje historii, dobrodružství a krásu divoké přírody.

Snímek Jana Welzla z jeho pobytu v Brně v roce 1929 objevil Američan Sebastian Sanzota v antikvariátu v Ohiu.
Jan Eskymo Welzl poslal Zábřehu nový vzkaz přes oceán

Známé je pro svou bohatou kulturní scénu a unikátní architekturu z doby zlaté horečky, která dodnes přitahuje turisty ze všech koutů světa. Mnoho budov a ulic v Dawson City si zachovalo historický charakter, což dává návštěvníkům možnost cestovat zpět v čase a prozkoumávat atmosféru zlaté éry Yukonu.

„Iniciativu partnerství s městem Zábřeh jsme u nás s nadšením přivítali. Dawson dodnes žije odkazem zlatokopů i prospektorů a bydlí zde lidé s podobnou živelnou náturou, jakou měl Jan Eskymo Welzl,“ řekl před podpisem memoranda starosta Dawsonu William Kendrick, kterého nesmírně zaujal popis zábřežského festivalu Welzlování.

Znovu po stopách Jana Eskymo Welzla se vydal zábřežský filmař Martin Strouhal (na snímku).
Nové vydání knihy o Janu Welzlovi obsahuje i jeho rukopis

Dohoda o partnerství měst si klade za cíl posílit přátelské vztahy prostřednictvím podpory různých společných aktivit v oblastech kultury, vzdělávání, turismu a místního rozvoje. To bude zahrnovat například partnerství mezi muzei, studentské výměny a propagační aktivity.