„Jde konkrétně o pátou etapu transformace Nových Zámků. Do novostavby rodinného domku se přestěhuje dvanáct klientů s duševním či fyzickým hendikepem. Jsme rádi, že se nám daří klienty postupně umisťovat podle plánu a že jim pomáháme zajistit příjemné bydlení, jako kdyby žili doma,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Stavba stála třicet pět miliónů korun, z toho dvaadvacet milionů pokryla dotace z Evropské unie a ze státního rozpočtu. Zařízení bude sloužit klientům s nejvyšší mírou podpory, což si vyžádalo nákladné řešení budovy.

Budova bývalé ZUŠ v Sušilově ulici v Zábřehu, na jejímž místě vznikne nový stacionář.
Místo bývalé zušky v Zábřehu bude odlehčovací služba. Pomůže starým lidem

Podle náměstka hejtmana pro sociální oblast Ivo Slavotínka je smyslem, aby v domech, jako je ten zábřežský, lidé s kombinovaným postižením žili skoro jako doma.

„Naším cílem je poskytnout důstojný život nejen stávajícím klientům domova v Nových Zámcích, ale napříště občanům Zábřeha a Zábřežska tak, aby mohli i po odchodu svých rodičů právě skoro jako doma žít. A mám radost, že děti a mládež ze Zábřeha i díky soužití s novými spoluobčany z domečku v Havlíčkově ulici získají důležité sociální kompetence pro svůj život,“ uvedl Ivo Slavotínek.

Redaktor Deníku si vyzkoušel malování ústy.
Štětec stisknout zuby a nepřetáhnout linky. Redaktor Deníku maloval ústy

Dům v Zábřehu disponuje dvěma oddělenými domácnostmi pro šest mužů i žen. V každé domácnosti jsou dva jednolůžkové a dva dvoulůžkové pokoje, včetně dvou koupelen, společenské místnosti a kuchyňky. Prostory domu jsou bezbariérové a náleží k nim i dvě velké terasy. Sociální službu bude v nepřetržitém provozu zajišťovat patnáct pracovníků.

Organizace Nové Zámky poskytuje na Litovelsku tři sociální služby – domov pro osoby se zdravotním postižením, domov se zvláštním režimem a chráněné bydlení.