Za co si významné záchranářské ocenění zasloužil? V pondělí 8. srpna 2022 po 21. hodině večer cestoval mimo službu z Prahy rychlíkem ve směru na Klatovy. Krátce po odjezdu vlaku z nástupní stanice strojvůdce použil rychlobrzdu a zastavil. Průvodčí informoval cestující, že vlak srazil člověka.

První pomoc sraženému muži

„Pavel Dostál iniciativně nabídl pomoc a s průvodčím se vydal k místu střetu. Duchapřítomně vzal s sebou svou příruční lékárničku a s průvodčím přibrali také další lékárničku umístěnou ve vlaku. Sražený muž měl mnohačetná zranění, ale dýchal. Pavel Dostál mu okamžitě začal poskytovat první pomoc,“ popsala okamžiky krátce po střetu krajská mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.

Během krátké chvíle přiběhli zdravotničtí záchranáři, kteří si pacienta převzali do péče. Pavla Dostála instruovali, aby s nimi pokračoval ve stabilizaci pacienta a požádali jej, aby jim byl k ruce.

Prezident Petr Pavel
Prezident Pavel přijede na návštěvu Olomouckého kraje

„Po celou dobu jim pomáhal při přípravě materiálu, polohování, fixování a dalších záchranářských činnostech. Po příjezdu jednotky hasičů a transportu pacienta do sanitky se vrátil do vlaku. Následovalo vyšetřování příčin nehody, s velkým zpožděním se vlak opět rozjel,“ doplnila Lucie Balážová

Druhá nehoda po pár kilometrech

Ovšem daleko nedojel. Po několika kilometrech nastala obdobná situace. Rychlobrzda a zase vlak stál. Průvodčí opět cestujícím oznámil, že souprava srazila člověka.

Pavel Dostál zase neváhal a znovu přispěchal na pomoc. S průvodčím zjistili, že  v tomto případě vlak silným proudem odhodil ženu, která se pohybovala v kolejišti.

Kocourka, který uvízl vysoko na stromě, zachránili zábřežští hasiči.
Zábřežští hasiči zachránili kocourka. Uvízl na dva dny v koruně stromu

„Komunikovala, byla v šoku a měla zraněný loket a rameno, sama ovšem nastoupila do vlaku. Nejprve odmítala ošetření, ale náš hasič ji přesvědčil a s pomocí své lékárničky jí zraněnou ruku ošetřil. Do příjezdu zdravotnické záchranné služby a jednotek hasičské záchranné služby pak sledoval její stav,“ informovala o pohotové reakci svého kolegy krajská mluvčí hasičů.

Hodně neobvyklá jízda vlakem

Během neobvyklé jízdy vlakem Pavel Dostál prokázal, že je duší záchranář a i mimo službu je vždy připraven pomáhat druhým. Svým lidským přístupem,  iniciativním, profesionálním chováním a obětavostí dělá i ve svém volnu a nad rámec svých služebních povinností čest svému povolání.

Posláním Zlatého záchranářského kříže je ocenit výjimečné zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, a to dobrovolníků i profesionálů.

Oceňována je i první pomoc laiků a neziskových organizací působících v oblasti záchranářství.